Mars: a leszállóhely első meglepetései

Vágólapra másolva!
Megérkezett a Spirit új színes felvétele a Marsról, amelyen kitűnő részletességgel látható az első lehetséges tudományos célpont is. Közben egyre több jel utal arra, hogy a kráterben nem tavi üledékek vannak a felszínen.
Vágólapra másolva!

A Spirit marsjáró fő képalkotó rendszere, a színes panorámakamera újabb pompás képet készített a leszállóhely környékéről, amelyen ezúttal északi irányba tekinthetünk.

Forrás: NASA

A táj "ferdeségét" az okozza, hogy a leszállóegység néhány fokos szögben megdöntve fekszik a vörös bolygó talaján. A bal oldalon az első lehetséges tudományos célpont, a Sleepy Hollow névre keresztelt, mintegy 9 méter átmérőjű mélyedés látható, amely 12 méterre van a leszállóegységtől (középső kép). A mélyedésben lévő sötétebb, kerek foltok akkor keletkezhettek, amikor a légzsákokba burkolt leszállóegység az utolsó pattogásokat végezte a megállás előtt.

Forrás: NASA

További érdekes részlet a kép közepétől jobbra, a szonda előterében látható és vörös porral borított légzsák (ezt a korábbi, kevésbé részletes képeken sziklának hitték), a kép jobb szélén pedig egy kisebb, sötét borítású dűne bukkan elő (alsó kép).

A részletes képek első elemzése egyébként meglepetéseket hozott. Mint ismeretes, a Gusev-kráter nevű leszállóhelyet azért választották, mert a múltban egy tó tölthette ki.

Mars alrovatunkhttp://www.origo.hu/tudomany/mars/A nagyobb kép a marsjárók honlapján érhető elhttp://mars.jpl.nasa.gov/mer/További linkek a Marsrólhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/012/096/

A fő megállapítás azonban máris az, hogy a leszállóhely kevéssé emlékeztet egy tómederre. Egy tipikus tómeder ugyanis egyenletes és sima felszínű, amelyet finomszemcsés üledékek borítanak. Valószínű, hogy a Gusev aljzatát alaposan megbolygatták a feltételezett tó kiszáradása után bekövetkező meteoritbecsapódások, esetleg a régebben még aktív belső erők. Ehhez jöhetett még a szél által szállított üledékek lerakódása, így ha volt is tó, egyáltalán nem biztos, hogy az egykori tavi üledékek vannak a felszínen.

Más vélemények szerint a kráteraljzat jelenlegi felszíne egykori gleccserek munkája vagy hirtelen áradások során alakult ki. Ez jól magyarázná azt, hogy egymás szomszédságában fordulnak elő éles-sarkos és lekerekített, gömbölyded kövek. Egy gleccser ugyanis nem formálja a különböző eredetű és formájú törmeléket, az áradások alatt pedig nincs erre idő.

Ettől függetlenül számos helyen kibukkanhatnak a tavi üledékek, csak a szakértők szerint a vártnál nehezebb lesz azonosítani őket.

Forrás: NASA

Mielőtt azonban közelebbről és kémiai szempontból lehetne vizsgálni a felszínt és a kőzeteket, a marsjárónak le kell gördülnie a leszállóegység platformjáról. Ennek legkorábbi időpontja január 15. Előtte azonban a mostaninál jobban le kellene ereszteni a légzsákok egyikét, amely jelenleg akadályozhatja a talajra gördülést a legkedvezőbb irányban. Az eddigi próbálkozások során ez nem sikerült, pedig a második alkalommal a légzsák feletti platformot is megmozgatták egy kicsit. Ha nem sikerül leereszteni, a Spirit más irányban gond nélkül a talajra gördülhet.

Jó hír viszont, hogy a korábbi cikkünkben említett, a fő antennával kapcsolatos problémát elhárították.

Mindeközben a panorámakamera folytatja a fényképezést. Az első teljes panorámaképet a hét végére, legkésőbb a jövő hét elejére szeretnék elkészíteni.