Amíg a Nap körbejár<br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai csillagászoknak sikerült minden eddiginél pontosabban megmérniük, mennyi idő alatt kerüli meg Napunk a Tejútrendszer középpontját.
Vágólapra másolva!

Az eredmény (6 százalékos hibahatáron belül): 226 millió év, vagyis amikor a Nap legutóbb galaktikus pályájának ugyanezen a pontján járt, akkor Földünket még a dinoszauruszok uralták.
A Nap egyike a Tejútrendszer mintegy 100 milliárd csillagának. Maga a Tejútrendszer egy spirális galaxis, benne a Nap a spirálkarok egyikében nagyjából félúton, a középponttól mintegy 26 ezer fényévnyire van, s körülbelül 220 kilométeres másodpercenkénti sebességgel kering a galaxis középpontja körül.
Mark Reid, a Harvard-Smithsonian Intézet csillagásza és munkatársai a mérést a nagyon hosszú bázisvonalú rádiótávcső-rendszerrel (Very Long Baseline Array, VLBA) végezték el. Ez egy tíz nagyméretű rádiótávcső-antennából álló rendszer, amely az Egyesült Államokon keresztül, a Virgin-szigetektől Hawaiig, mintegy 8000 kilométer hosszan húzódik. Az egyetlen egységként együttműködő távcsőrendszer korábban elképzelhetetlen pontosságú mérésekre képes: felbontóképessége mintegy ötezerszerese a Hubble űrtávcsőének (igaz, más hullámhosszon, a rádióhullámok tartományában).
A mérést a kutatók a Sagittarius A* csillag látszólagos elmozdulásának meghatározására alapozták. Ezt mintegy húsz éve fedezték fel, s azóta a Tejútrendszer középpontjának megjelölésére használják. A kutatók tíz napon át követték a csillag helyzetének a távoli csillagok háttere előtti látszólagos elmozdulását. Ez az elmozdulás ennyi idő alatt rendkívül kicsi: alig hatszázezred része annak, ami emberi szemmel egyáltalán észrevehető. Reid szerint a mérés eredménye megerősíti, hogy a Tejútrendszer középpontjában egy szupernehéz, mintegy 2,6 millió naptömegű fekete lyuk van. (ABC News)

(ÉT)