Mennyivel csökkent a légkör oxigéntartalma?<br/>

Vágólapra másolva!
A fosszilis energiahordozók elégetésekor keletkező széndioxid oxigénje a légkörből származik. Sokat vizsgálták már, hogy mennyire növekedett a légkör széndioxid tartalma (az elmúlt 150 évben mintegy harmadával), de eddig nem tudták mérni, csökkent-e, és ha igen, mennyivel az oxigéntartalom.
Vágólapra másolva!

Ennek két oka is van: az oxigén meglehetősen reakcióképes, és a nitrogén után a légkör második legnagyobb összetevője (21 százalék), tehát a relatív változás kicsi és ezért nehéz meghatározni.
Ausztrál kutatók most azt használták fel, hogy Tasmania északnyugati sarkán lévő meteorológiai állomáson már 20 éve vesznek rendszeres időközökben mintát a tengeri levegőből. Ray Langenfelds ausztrál légkörkutató és munkatársai ezeknek a mintáknak az oxigéntartalmát meghatározva arra az eredményre jutottak, hogy a légkör oxigéntartalma az elmúlt húsz évben 0,03 százalékkal csökkent. A mérések célja az volt, hogy megbecsüljék, hogy az emberi tevékenység következtében a légkörbe kerülő széndioxid mekkora része marad ott. Az oxigén-csökkenésen és a fosszilis tüzelőanyag felhasználáson alapuló számításaik szerint ez a mennyiség évi hét gigatonna körüli lehet, azaz a tengerek évi 2,3 gigatonnát nyelnek el az antropogén eredetű széndioxidból, a növényzet pedig ötöd gigatonnányit használ fel a fotoszintézishez. (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

(ÉT)

Ajánló:

Czelnai Rudolf cikke a Természet Világa c. folyóiratból.