Ma van az ózon világnapja<br/>

Vágólapra másolva!
A cikkben rövid összefoglalót olvashatnak az ózonréteg pusztulásáról és a Montreáli Jegyzőkönyv lényegéről.
Vágólapra másolva!

A világnapokkal kapcsolatos anyagunk itt tekinthető meg!

Az ózonlyuk

A kb. 25-30 km-es magasságban lévő ózonréteg az utóbbi évtizedekben erős pusztulásnak indult. Bizonyos vegyi anyagok, amelyek hosszú ideig ártalmatlannak tűntek, nagyfokú stabilitásuk miatt képesek feljutni a sztratoszférába (a légkör 12-50 km közötti zónájába), s ott reakcióba lépnek az ózonréteget felépítő háromatomos oxigénmolekulákkal. Ilyen anyagok például a halogénezett szénhidrogének, más néven klór-fluor-karbonok (CFC-k), amelyeket főként a hűtőgépek hűtőanyagaként, légkondicionáló berendezésekben vagy spray-k hajtógázaiként alkalmaznak (ráadásul ezek üvegházhatásúak is). A folyamat eredményeképpen az ózonmolekulák szétbomlanak, és nem tudnak újraképződni sem: ózonritkulás következik be. Így aztán az ultraibolya sugárzás nem emésztődik fel a sztratoszférában, hanem egyre nagyobb mennyiségben bombázza a földfelszínt. Az ultraibolya gyilkos sugárzás az élőlények számára. Tönkreteszi a fehérjéket és örökletes elváltozásokat (mutációkat) okoz a génekben.
Az Antarktisz, Ausztrália és Dél-Amerika esetében az ózonszint csökkenése gyakran eléri a 40-50 %-os értéket (e területek felett természetes módon is nagyfokú ózonritkulással köszönt be a tavasz). Újabban szűkebb környezetünk, Európa felett is fokozódik az ózonritkulás üteme.
Az utóbbi években rohamosan nőtt a bőrrákos megbetegedések száma, s nagyon sok, szabadban tartott állat vakult meg (pl. Chilében). Ausztrália lakossága valósággal átalakította életstílusát: a fürdőnemzetként emlegetett ausztrálok ma már csak a kora reggeli és a késő délutáni órákban merészkednek ki a tengerpartra. Mindez a megnövekedett ultraibolya sugárzás miatt van így.
A CFC-k a számítások szerint 70 esztendeig is stabilak maradhatnak. Ez azt jelenti, hogy ha most azonnal beszüntetnénk légkörbe bocsátásukat, még hosszú évekig kellene szembenéznünk az ózonlyuk fenyegető veszélyével.

S. T.

"1987. szeptember 16-án írta alá a magaslégköri ózonréteg védelmét szolgáló Montreali Jegyzőkönyvet az alapító 46 ország. Az aláírók száma ma már 165, vagyis minden jelentős ország csatlakozott az egyezményhez. Az emberiség először fogott össze egy a földgolyó egészét érintő környezeti veszélyforrás megszüntetése céljából.
A Montreáli Jegyzőkönyv konkrét korlátozási kötelezettségeket tartalmaz a magaslégkör ózonrétegének elvékonyodását okozó klór, illetve brómtartalmú freon és halon vegyületek termelésére, felhasználására és kereskedelmére vonatkozóan."(Részlet az Ózon c. honlap anyagából http://www.webtrend.hu/ozon)






Ajánló:

Ózontérképezés - aktuális képek adatok. Az egyik legjobb magyar nyelvű honlap a témában. Egy kitűnő magyarázó anyag animációkkal, Kósa Pál szerkesztésében.

Korábban: