Kína a világűr felé kacsintgat - emberes űrrepülések titkos tervei<br/>

Vágólapra másolva!
Kína rövid időn belül ember nélküli űrhajó fellövését és biztonságos visszahozását tervezi, amivel amerikai szakértők szerint jelentős lépést tehetnek az emberes űrutazások felé.
Vágólapra másolva!

Negyven évvel az első nagy űrhajsza kezdete után embert juttatni a világűrbe még mindig presztízskérdés, illetve a technikai felkészültség ékes bizonyítéka. Eddig ez csupán két államnak sikerült: Oroszországnak (Szovjetuniónak) és az Egyesült Államoknak. Néhány szakértő úgy vélekedett, hogy október 1-jén, a Kínai Népköztársaság megalakulásának ötvenedik évfordulóján Peking lesz az elitklub harmadik tagja. Ám az elmúlt néhány hónapban Kína szigorúan titkos emberes űrrepülési programjával kapcsolatban - Project 921 - jelentős mértékben csökkentek az elvárások.

A legtöbb hozzáértő szerint a késlekedéseknek korábban politikai voltak (lásd a fent említett ünnepet), most azonban már egyértelműen technikai akadályok hátráltathatják a nagy eseményt. A felbocsátás október 1-jén meghiúsult, ami egy kicsit megrontotta a nemzeti ünnep hangulatát. Ami a kínai asztronauták - a taikonauták - első fellövését illeti, Peking még mindig reménykedik a jövő évben, hacsak nem merülnek fel váratlan technikai problémák, melyek természetesen jelentősen visszavetnék a folyamatot.

Rövid távú akadályok

Kínai jelenlegi tervei a Long March (Hosszú Menetelés) hordozórakéta-sorozat 2F jelzésű tagján nyugszanak (lásd a képen). A kínai rakétafellövések legfontosabb központja a "kínai Cape Canaveral", a Góbi sivatagban található Jingcsuan. Az elsőként fellőtt űrhajó minden valószínűség szerint ember nélküli lesz, hogy biztonságosan lehessen kipróbálni a visszatérési technikákat. Bár az előkészületek rendkívül titkosak voltak, az interneten mégis számos fotó és jelentés látott napvilágot Jingcsuanról.

John Pike, az Amerikai Tudósok Szövetségének tagja szerint a kínaiaknak semmi okuk sincs rá, hogy felgyorsítsák a programot. "Ostobaság lenne, ha az emberes űrrepülést nem előzné meg számos próbaút." - mondta Charles Vick, a szövetség egyik vezető kutatója. Kínai hírek szerint az emberes repülés hivatalos időpontja 2005., bár Vick szerint ennél hamarabb is lehetőség nyílik a megvalósításra. Azt azonban kétli, hogy bármelyik taikonauta is készen állna a repülésre 2001. előtt. "Úgy gondolom, hogy még legalább másfél évig kell várnunk, mire a kínai emberes űrutazás valósággá válhat" - nyilatkozta.

Az elmúlt néhány hónapban Kína politikai motivációja jelentősen csökkent. Talán néhány kínai hivatalnok azt hitte, hogy egy merész lépés az űrbe nyílt utat biztosít a kínai-amerikai "űregyüttműködésnek", és vezető szerephez juttatná a Nemzetközi Űrállomással kapcsolatban is. Azonban az amerikai kutatóintézetekben történt kínai kémkedések miatt kipattant vita minden effajta reményt romba döntött. Ennél fogva az emberes űrrepülési program rövid távon fontosságát vesztette. Pike megjegyezte, hogy az új ütemterv 2005-ös emberes repülése jól illeszkedik ahhoz az időszakhoz, "amikorra a jelenlegi kellemetlen helyzet elcsendesedik".

Orosz kapcsolatok

Október közepén az oroszok hivatalosan is bejelentették, hogy készek együttműködni Kínával az emberes űrrepülés megvalósításában. A hír nem keltett nagy meglepetést, mivel már egy jó sejteni lehetett, hogy a két ország között tárgyalások folynak a kérdésről. A Kínából kicsempészett fotókon látható űrhajó is kísértetiesen emlékeztet az oroszok kitűnő Szojuz-sorozatára. Ha ez nem elég, akkor megemlíthetjük két kínai taikonauta Csillagvárosban történő kiképzését. Egyesek szerint az is elképzelhető, hogy Kína megvásárolja a kiöregedett Mir-űrállomást.

A hosszú távú hatások

A kínai űrprogramnak hosszú távon sokkal messzemenőbb hatásai lehetnek, mint a nemzetközi kapcsolatok alakulása. "A kínaiak még soha semmit sem tettek pusztán a propaganda kedvéért." - mondja Phillip Clark, egy brit szakértő. "Űrprogramjaik fő célja soha nem a propaganda volt, hanem a távérzékelés, a vizuális felderítés, vagy a meteorológiai, kommunikációs és katonai műveletek végrehajtása." Ezt a nézetet támasztja alá egy Pentagon jelentés a közelmúltból, miszerint "a nemzetközi presztízs valóban ott áll a kínai űrprogram hátterében, ugyanakkor azt is megemlíti, hogy "az emberes űrprogramok hozzájárulhatnak fejlett katonai űrprogramokhoz a 2010-től 2020-ig terjedő időszakban".

A Projekt 921-hez kapcsolódó diagrammok és művészi elképzelések azt jelzik, hogy a kínaiak az űrjárművek teljes skálájának megépítését fontolgatják, beleértve egy orosz minta alapján tervezett űrállomást. "A kínai várakozásoknak megfelelően a jövő század elején már lesz saját űrrepülőgépük és leszállnak a Holdra is. Egy Mars-utazás is komoly fontolgatások tárgyát képezi." - nyilatkozta William C. Triplett, A patkány éve című könyv társszerzője, amely a nyugati haditechnológia megkaparintására tett kínai erőfeszítéseket boncolgatja. "Az egésznek elsősorban katonai jelentősége van."

F. L. - S. T.

Ajánló:

A kínai űrkutatás minden fontos web-oldala elérhető a gyűjteményből. Az emberes kínai űrprogram - pillantás a zárt ajtók mögé (Mark Wade ENCYCLOPEDIA ASTRONAUTICA honlapjáról). A kínai űripar feje. A honlapon tanulmányozhatók a különféle kínai hordozórakéták. Információk a kínai űrkutatásról.