Új (kis)bolygó a Naprendszerben<br/>

Vágólapra másolva!
1930, a Plútó felfedezésének éve óta az eddigi legnagyobb Nap körül keringő égitestet fedezték fel a csillagászok, amelyet akár bolygónak is lehetne minősíteni.
Vágólapra másolva!



Az új égitest a nyíl hegyénél, a zsúfolt csillagmező előterében látható

Valószínűbb azonban, hogy az új égitest nem kapja meg a bolygó státuszt, mivel az ún. Kuiper-öv tagja. A Kuiper-öv a Neptunuszon túl húzódó kisbolygóöv, amelynek első objektumát 1992-ben fedezték fel. Azóta mintegy 300 tagját azonosították, de az itt keringő égitestek száma megközelítheti a százezret. A Kuiper-öv amolyan második, jeges kisbolygóöv - a "klasszikus" aszteroidák zöme a Mars és a Jupiter közötti pályákon kering, s főleg kőzetekből, fémekből áll.

A Kuiper-öv részletes bemutatása


Az új égitestet először márciusban észlelték a venezuelai CIDA Observatory egyik 1 méteres teleszkópjának adatai alapján, s a követő megfigyelések után erősítették meg a felfedezést. "Ez az eddigi legnagyobb és legfényesebb Kuiper-objektum" - nyilatkozta Charles Baltay (Yale University), a vizsgálatok vezetője. A fizikus az Astronomical Journal Letters című szaklapban fogja közölni részletes beszámolóját.

Az egyelőre 2000 EB 173 "névre" hallgató égitest pályája az Uránusz és a Plútó pályái közé esik, keringési ideje kb. 240 év. Napközelpontban kb. 4,3 milliárd km-re jár központi csillagunktól. A Kuiper-objektumokon belül a Plútócskák családjába tartozik.

A Kuiper-objektumoknak közel fele 3:2 rezonanciaviszonyban áll a Neptunusszal, így kerülve el a gázóriást. Ez azt jelenti, hogy amíg a Neptunusz kétszer kerüli meg a Napot, addig ők háromszor. Emiatt keringhetnek tehát több milliárd év óta nyugalomban. Az ilyen Kuiper-objektumokat Plútócskáknak nevezték el, mivel a Plútó pályájára is ez jellemző.

Az égitest távolságához képest igen fényes (már komolyabb, legalább 30 cm átmérőjű amatőrtávcsövekkel is észlelhető), de a színképelemzésekkel egyelőre nem sikerült rajta azonosítani a vízjég nyomait. Sötétvörös színe a felszínt borító szerves anyagok jelenlétére utal.

Nem lenne meglepő, ha az új objektumot bolygóvá szeretné minősíteni néhány csillagász. A Plútó kettős státuszával egyelőre teljes zűrzavar uralkodik a Naprendszer peremén, s ha most még nem is lesz tizedik bolygó, valószínűleg csak idő kérdése egy Plútónál nagyobb égitest felfedezése a Kuiper-öv területén.

S. T.

Ajánló:

Angol nyelvű cikk az új objektumról a SpaceViews honlapján. A Kuiper-övvel kapcsolatos egyik legjobb honlap. Bolygó-e valójában a Plútó? Ez az, amin a csillagászok évek óta vitatkoznak, amikor az IAU (Nemzetközi Csillagászati Szövetség) néhány tagja javasolta, hogy a Plútó kapjon kisbolygó besorolást.

Korábban:

Az elmúlt évek forradalmi felfedezéseket hoztak a külső Naprendszer kutatásában. Kiderült, hogy létezik egy Neptunuszon túli, második kisbolygóövezet, amelyet Kuiper-övnek neveztek el. 2000. február 17. A címben szereplő szám természetesen úgy értendő, hogy ennyi évvel ezelőtt fedezték fel a Naprendszer legtávolabbi bolygóját. Az "ünnepelttel" azonban gondok vannak: nem biztos, hogy valóban ő a legtávolabbi, és még az sem biztos, hogy bolygó. Ettől függetlenül - vagy talán éppen ezért - különleges égitestről van szó. Dr. John Murray, az angliai Open University csillagásza szerint végre megtaláltuk a régóta áhított 10. bolygót a Naprendszerben. A hír megerősítéséhez azonban további kutatómunka szükséges.