Vaskor, jégkor<br/>

Vágólapra másolva!
Néhány oceanológus úgy véli, sikerült szimulálniuk az egyik kulcsfolyamatot, mely elindítja, illetve lezárja a jégkorszakokat.
Vágólapra másolva!

Egy nemzetközi kutatócsoport vassal "trágyázta meg" a Csendes-óceán déli részének egy kis területét, ami plankton-szaporodást indított el, s ezzel szén-dioxidot vont ki az óceánvízből. E tevékenységre az az elképzelés késztette őket, hogy egy elmélet szerint a geológiai múltban a szárazföldekről az óceánokba kerülő vastartalmú por mennyiségének változása befolyásolta az algák szaporodását, és ezzel a szén-dioxid mennyiségét a vízben.

A kísérlet Új-Zéland közelében történt, ahol egy 8 kilométer hosszú partszakaszon 8 tonnányi vasat engedtek az óceánba. Ez az alganövekedést az eredeti érték hatszorosára növelte, amit pár hét múlva már műholdak is érzékeltek. Az algák kb. 10 százaléknyi szén-dioxidot vontak ki az óceánvízből, ami a légkörből pótlódott. A. Watson angol kutató szerint hasonló jelenség következett be természetes körülmények között is az utolsó jégkorszak során. Különösen fontosnak véli Patagónia szerepét, mely akkoriban nagyon száraz volt, és rengeteg vastartalmú por került az óceánvízbe, alganövekedést és szén-dioxid-kivonást okozva. Amikor azonban a vidék nedvesebbé vált, csökkent a vasbevitel, és nőtt a légköri szén-dioxid-koncentráció.

A globális felmelegedés rémével fenyegetve felvetődhet: nem lehetne-e mesterségesen "megvasazni" az óceánokat, hogy többlet-szén-dioxidot vonjanak ki a légkörből? Elvben talán igen, de nincs olyan kutató, aki ezt tanácsolná. A túlzott vasbevitel olyan ökológiai változásokat indíthatna el az óceánokban, amelyek egyéb üvegházgázok és mérgező anyagok termelésével járnának.

(Természet Világa)