Itt az eddigi legnagyobb prímszám

Vágólapra másolva!
Az eddig ismert legnagyobb prímet egy 20 éves egyetemista fedezte fel.
Vágólapra másolva!

Az új prímszám, melyet a 213 466 917-1 alakban írhatunk fel a legrövidebben, rendesen kiírva 4 053 946 számjegyet tartalmaz; egy embernek jó három hétig kellene írnia, hogy a végére érjen.

A prímszámot a 20 éves kanadai Michael Cameron fedezte fel, aki egy tömeges számítógépes projektben, a kifejezetten erre a célra kialakított Nagy Internetes Mersenne-féle Prímkutatásban vett részt (Great Internet Mersenne Prime Search [Gimps]).

A Mersenne-prímek fontos szerepet játszanak a számelméletben, és segíthetnek feltörhetetlen kódok, üzenetkódolások kialakításában.

Az első prímszámok 2, 3, 5, 7, 11. A Mersenne-prímek olyan prímszámok, melyek felírhatók így: 2P-1. Az első Mersenne-prímek a 3, 7, 31, 127. Összesen 39 Mersenne-prímet ismerünk.

A Mersenne-prímek kutatása a számelmélet fontos területének számít azóta, hogy Euklidész említést tett róluk Kr. e. 350-ben. A számok Martin Mersenne francia szerzetes (1588-1648) nevét viselik, mivel híres sejtést fogalmazott meg arról, hogy a "p" mely értékeire kaphatunk prímszámot.

300 évbe és rengeteg jelentős matematikai felfedezésbe került, amíg sikerült sejtését bizonyítani. Cameron egy egyszerű otthoni számítógépet használt, amely 45 napig futtatta a programot.

[origo]