Japán űrhivatal: működik a Holdra leszállt ,de landolás közben megbillent űrszonda

SLIM
A japán SLIM szonda landolása a Hold felszínén (művészi fantáziarajz)
Vágólapra másolva!
Működésbe lépett a SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) japán űrszonda, amely január 20-án landolt a Holdon, de leszállása után energiaellátási problémák miatt egy időre ki kellett kapcsolni - közölte hétfőn a JAXA japán űrügynökség.
Vágólapra másolva!

Elküldte az első Holdon készített fotókat

"Tegnap este sikerült kapcsolatba lépni a SLIM-mel, és újra működésbe lépett" - számolt be róla az ügynökség hétfőn a közösségi médián. Hozzátették, hogy a szonda többsávos kamerája megkezdte a felvételek készítését, és el is küldte erről az első képeket.

A japán SLIM szonda landolása a Hold felszínén (művészi fantáziarajz) Forrás: JAXA/Japan Aerospace Exploration Agency

A SLIM szonda január 20-án a tervezett helyszínen, nagy pontossággal szállt le a Holdra, de landolás közben félrebillent, napelemei nem a Nap felé néztek, és mivel nem tudták ellátni energiával, kikapcsolták.

A japán űrhivatal (JAXA) által közreadott, a SLIM nevű űrszonda felvétele a Hold felszínéről 2024. január 29-én A Shioli nevű, 300 méteresnél kisebb átmérőjű kráterben landolt SLIM jelenleg a Hold felszínét vizsgálja, és kőzetelemzéseket végez Forrás: MTI/AP/JAXA

A JAXA tájékoztatása szerint a Shioli nevű, 300 méteresnél kisebb átmérőjű kráterben landolt SLIM jelenleg a Hold felszínét vizsgálja, és kőzetelemzéseket végez.

Japán az ötödik nemzet, amely elérte a Holdat

Japán az ötödik ország az egykori Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína és India után, amely sikeres holdra szállást hajtott végre. A SLIM által gyűjtött adatokat az amerikai Artemis űrprogramhoz is felhasználják.

A SLIM japán holdszonda Forrás: AFP/Handout

A program célja, hogy a NASA több mint 50 év után ismét embert juttasson a Holdra.

A NASA asztronautáinak tervezett holdra szállását azonban január elején egy évvel későbbre, 2026 szeptemberére halasztották.