Shwannóma ellen: linac<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A Floridai Egyetem Agykutató Intézetének orvos kutatói, John Buatti professzor vezetésével agydaganatos betegek egy csoportját kezelték sikeresen az intézetben működő lineáris gyorsító (linear accelerator, röviden: linac) röntgensugaraival.
A tizennyolc beteget egy ritka daganatfajta, a schwannóma támadta meg. Ez az egyébként jóindulatú tumor az agyból kilépő koponyaüregi idegeket körülvevő Schwann-féle sejtekből képződik, és attól függően, hogy mely idegeken alakul ki, fejfájást, halláscsökkenést, arctáji fájdalmat vagy zsibbadást, izomgyengeséget, nyelési nehézségeket és kettős látást okozhat.
Ezeket a daganatokat eddig általában sebészi beavatkozással távolították el, ám ez sok esetben túl nagy kockázattal járt, vagy később szövődményeket vont maga után. A Floridai Egyetemen gyógyászati célokra épített linac a beteg agyának számítógépes tomográfiával kapott térbeli képe alapján egyidejűleg több irányból célozza meg a daganatot. Az egyes sugarak nem károsítják a szöveteket, viszont a daganatban átfedik egymást, így ott a sugárzás intenzitása megsokszorozódik, és szétroncsolja a tumort.
Buatti professzor szerint a tizennyolc betegen elvégzett beavatkozás eredményei mindenképpen bátorítók: valamennyi páciens állapota sokat javult. Ez azonban szerinte nem jelenti azt, hogy végképp száműzni kellene a sebészkést. Ha a hagyományos műtéti beavatkozással szemben nincs elfogadható ellenjavallat – például a beteg idős kora vagy egyéb betegsége –, akkor az eddigi idegsebészeti eljárás szintén eredményes lehet. (UniSci Science and Research News)

(ÉT)