A Föld legidősebb élő szervezetei<br/>

Vágólapra másolva!
Kutatók egy csoportja egy nukleáris hulladék-temető 250 millió éves sórétegeiben pálcika alakú baktériumokat talált. Valószínűnek látszik, hogy ezek az általunk ismert legidősebb élő organizmusok.
Vágólapra másolva!

Ősi sókristályba zárt baktériumok.Jelenlegi ismereteink szerint csak az egészen egyszerű élőlények képesek a legszélsőségesebb körülmények között is életben maradni. Az általuk átvészelhető időszakok hossza aligha mérhető emberöltőkben. A legszívósabb élőlények a baktériumok, amelyek kedvezőtlen körülmények között betokozódnak, s víztartalmuk nagy részét elveszítve gyakorlatilag hibernálják magukat (ezt az állapotot nevezik baktériumspórának, amit nem szabad összetéveszteni a gombák, mohák és harasztok szaporító sejtjeivel).
1995-ben nagy szenzációt keltett, hogy egy 25-40 millió évvel ezelőtt képződött borostyánkőből kiszabadított méh belében életképes baktériumokat, pontosabban spórákat találtak. Senki nem gondolta volna, hogy ilyen sokáig "kihúzhatják" ebben az állapotban.
Nos, a jelenlegi leletek sokkal idősebbek. Az egyik baktériumspóra egy olyan vízcseppben "várakozott", amely egy sókristály belsejében esett csapdába, a kristály kialakulásakor. A folyamat feltehetően egy olyan ősi óceán vizében történt, amely ma már nem is létezik! A negyedmilliárd éves, mély "álomban" lévő élőlényt Bacillus permians-nak (perm időszaki bacilus) nevezték el. Úgy tűnik, hogy két jelenleg is élő, modern baktériumnak is rokona.
A másik, primitívebb baktériumot egy a sófalról lekapart darab belsejében találták. Ez nagyon kevés hasonlóságot mutat bármihez is, amit ismerünk. Génjeinek vizsgálatai zavarba ejtő eredményekre vezettek. Átmenetileg az "ősidei változat 2-9-1" nevet kapta. Azt gondolják, hogy egy új rendszertani családot, de legalábbis egy új nemzetséget képvisel.
A jelenlegi felfedezések során alkalmazott technika egyszer hasznos lehet a marsi sókristályokban való életnyom-kereséshez is. A leletek alapján feltételezhetjük, hogy ilyen körülmények között a Marson is életben maradhattak egyszerű organizmusok. Bár bolygószomszédunkról a folyékony víz mára eltűnt, a feltételezett marsi baktériumok hasonló módon túlélhették a kiszáradás óta eltelt időt.
E kutatások nem kis veszélyt rejtenek magukban. Gondoljunk csak bele, hogy amikor ezek a szervezetek már léteztek, az ember, sőt még a legprimitívebb emlősök sem voltak jelen a Földön. Mivel nem találkoztak, nem tudtak egymáshoz alkalmazkodni. Ha ezek a baktériumok valamiféle betegséget terjesztenének, nem nagyon tudnánk védekezni ellenük. Gyakorlatilag olyan a helyzet, mintha egy idegen bolygóról érkeztek volna. A kutatók ezért a legnagyobb körültekintéssel járnak el a vizsgálatok során.

Ajánló:

Az ősi marsi élet utáni vadászat a Mono Lake tóhoz vezetett.