A mindennapos injekciók vége<br/>

Vágólapra másolva!
Talán végleg megszabadulnak a cukorbetegek a mindennapos injekcióktól. A majomkísérletek nagyon biztatók, már több mint egy éve élnek beültetett inzulintermelő sejtekkel az állatok.
Vágólapra másolva!

Régi álom, hogy inzulintermelő sejtek beültetésével előzzék meg a cukorbetegség szövődményeit, például a vakságot és a veseelégtelenséget. Ugyanakkor a kilökődést gátló, az immunrendszer működését mérséklő úgynevezett immunoszuppresszív szerek alkalmazásának sok hátránya van.
Egy floridai orvosi központban Norma Kenyon és munkatársai új módszerrel kísérleteznek. Hat cukorbeteg rhesus majomnak a sejtek beültetésével együtt antibiotikumot adtak, amely gátolja a fehérvérsejtek felszínén a CD 145 receptor működését. Így megszakították annak a jelzőrendszernek a működését, amely akkor aktiválódik, amikor idegen szövet jut be a szervezetbe. A beültetés után mind a hat majomnak normális volt a vércukorszintje, a havonta adott antibiotikumoknak nem voltak mellékhatásai, és egy évvel a kísérletek kezdete után el is hagyták az antibiotikumokat.
Ha minden rendben megy, talán már nincs messze az idő, amikor a cukorbetegséget egy 25 perces infúzióval meg tudjuk majd gyógyítani. (New Scientist)

(ÉT)