Nem csak sörivóknak!<br/>

Vágólapra másolva!
Már jó ideje, hogy a nyári nagy melegben az autóvezetőknek és a kismamáknak sem kell lemondaniuk a sörivás gyönyöreiről: az alkoholmentes sört mindenki fogyaszthatja! Kétségtelen előnyei mellett mégsem tudott igazán betörni az újfajta itóka, mert valahogy nem az igazi.
Vágólapra másolva!

Az igazi sör alkoholtartalma 3 és 12 százalék között változik, míg az alkoholmentes söré kevesebb mint 1 százalék. A sör készítése során a sörcefrét - amely árpából, malátából, más növényi adalékanyagokból és vízből áll - élesztővel erjesztik. Az érés során, az alkohol mellett észterek, cukrok, íz- és illatanyagok keletkeznek. Az alkoholmentes sör készítésekor a cefre hőmérséklete nem haladhatja meg az 1 Celsius-fokot, mert különben túl sok alkohol keletkezik. Az alacsony hőmérsékleten azonban a többi kémiai folyamat sem játszódik le, az elkészült sörben kellemetlen szagú köztes termékek maradnak.
Belga kutatók úgy vélik, hogy megtalálták a bűnöst, és a megoldáshoz is félúton vannak már. Gázkromatográfiás vizsgálatokkal és egyszerű szagpróbákkal kiszűrték a kellemetlen szag legfőbb okozóját, a 3-metil-tiopropion-aldehidet, rövidítve:a metionalt.
A megoldás pedig a következő lehetne: olyan GM (genetikailag módosított) élesztőket kell alkalmazni, amelyben hibás az alkohol keletkezését biztosító gén: az alkohol dehidrogenáz enzim génje. Így sem alkohol, sem metional nem keletkezne.
A belga kutatók azonban azzal is tisztában vannak, hogy Európában mindenki fél a genetikailag módosított élelmiszerektől, így valószínűleg nem találnának olyan sörfözőt, aki használná az új élesztőt. (New Scientist)

(ÉT)