Új fegyver a veszettség ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Napjainkban a veszettség okozta halálesetek 90 százaléka a fejlődő országokban következik be. A világ elmaradott vidékein a betegségek elleni küzdelem egyetlen hatékony módjának a megelőzés látszik. Igaz ez a veszettségre is, hiába van mód a gyógyítására.
Vágólapra másolva!

A veszettséget majdnem kizárólag kutyák viszik át az emberre - az adatok szerint az esetek 94 százalékában. Ennek ismeretében ijesztően hangzik, hogy becslések szerint a Földön élő 500 millió kutyának mindössze 7 százaléka védett a veszettség ellen, azaz ilyen elenyésző hányaduk kap védőoltást. Az immunizálást legelterjedtebben a fertőzött állatok agyvelőjéből vett, többé-kevésbé legyengített kórokozókkal végzik. Létezik biztosabb módszer is, például a sejtkultúrákból kivont tisztított oltóanyag, de az bizony jóval költségesebb. Más esetekben mód van arra, hogy a táplálékkal juttassák az állatokba a vakcinát, ez a gyakorlat például a rókák esetében jól bevált.
A párizsi Pasteur Intézet virológusai egy olyan oltóanyag tökéletesítésén dolgoznak, amely reményeik szerint mindenki számára elérhető, egyszerű és hatékony lesz, így talán a fejlődő országokban kialakult helyzetet is nagymértékben javíthatja. Az intézet munkatársai a vírus egyik jellegzetes felszíni molekuláját, egy glükoproteint (szénhidrát-tartalmú fehérjét) kódoló DNS-szakaszt igyekeznek felhasználni e célra. (L'Institut Pasteur)

(ÉT)

Ajánló:

A párizsi Pasteur Intézet. Az ebek veszettség elleni védőoltása hatósági feladat. Veszettség, szopornyica, bélférgek és társaik. A tartalom feliratra kattintva további információkhoz juthatunk az ebek városi tartásának problémáiról.