Hadüzenet a génmanipulált ételeknek<br/>

Vágólapra másolva!
Az embereken végzett társadalmi kísérletnek nevezik a környezetvédők a génmanipulált élelmiszerek forgalmazását.
Vágólapra másolva!

A Greenpeace egyik látványos akciója a GM-növények ellen.Külföldről származó, virágport tartalmazó mézben, különféle szójatermékekben, mogyoróvajban, pattogatott kukoricában a zöldek már hazánkban is felfedeztek génmanipulált alkatrészeket. Az ÖKOTÁRS, az Egyetemes Létezés Természetvédő Egyesület és a Magyar Természetvédők Szövetsége most fejezte be tavasszal indított "génpiszkának" akcióját, melynek során 10 ismert kereskedelmi hálózat képviselőit faggatta a termékeik összetevőiről. A nyugat-európai zöldek hasonló akciójára számos vállalat pozitívan reagált. A hazai természetvédők az akció után levélben keresték meg az Országos Élelmezés-egészségügyi és Táplálkozástudományi Intézetet és a Földművelésügyi Minisztériumot, nagyobb elővigyázatosságot sürgetve.

Az ENSZ tagállamainak képviselői megállapodtak, hogy a génkezelt ételeket különleges címkézéssel látják el. Az idén a különböző ENSZ-szervezetek Montrealban találkozót tartottak a genetikailag módosított gabonák okozta potenciális környezeti károsodásokról. A résztvevők nemzetközi kereskedelmi megállapodást írtak alá a génkezelt organizmusokkal kapcsolatos szigorításokról, hiszen ezek hatásai csak évek múltán válnak ismertté. Ami már most tudott: a módosított fehérjék az embernél elsősorban allergiát okoznak, de ökológiai problémát is jelenthetnek, például szupergyomok létrejöttét eredményezhetik.

Horváth Ildikó

(Népszava)

Ajánló:

A BBC speciális riportja a genetikailag módosított élelmiszerekről. HVG - 1999. május 22. Részletes háttéranyag a Pusztai-kísérletekhez, a patkányokon tapasztalt megbetegedések leírásával.

Korábban:

2000. január 30. A genetikailag módosított organizmusok biztonságos forgalmazását szabályozó dokumentumot írt alá szombaton délelőtt a kanadai Montrealban több mint 130 ország környezetvédelemről tanácskozó képviselője. 2000. január 21. Svájci kutatók olyan genetikailag módosított rizst állítottak elő, amelynek nagyobb a tápértéke, és segíthet az A-vitamin-hiányban szenvedőkön is. A rizs az emberiség nagyobbik felének fő gabonanövénye. 1999. október 24. Hónapok óta dúl a vita arról, hogy a genetikailag módosított (GM) növények fogyasztása okozhat-e egészségügyi problémákat, szervi elváltozásokat. Pusztai Árpád, a magyar származású biokémikus kísérletei alapján óvatosságra intett, s ezzel hatalmas, máig sem csillapodó vihart kavart a közvélemény és a tudóstársadalom körében.