A bagoly hadászati térképe <br/>

Vágólapra másolva!
Biológusok legfrissebb felfedezése szerint a baglyok különleges "körülölelő" hallásuk segítségével csapnak le áldozatukra.
Vágólapra másolva!

Az éjszakai koromsötét ellenére a bagoly pontosan tudja, merre kell céloznia karmaival, hogy zsákmányát tökéletesen megragadja. Vajon minek köszönheti ezt a mérnöki precizitást? Biológusok most - úgy tűnik - megfejtették a rejtélyt: a baglyoknak nemcsak a fülük éles, de agyuk különleges képességet fejlesztett ki hangok feldolgozására.

Hogy megvizsgálják, miként mérik be zsákmányukat a baglyok, a Maszakazu Konisi vezette kutatócsoport 14 bagoly hangpárokra adott válaszait elemezte.

Az agysejtek működésének rögzítése arra utalt, hogy a madár hallórendszere kétdimenziós térképet készít a beérkező hangok alapján.

Ám ahelyett, hogy a többi idegsejthez hasonlóan egyszerűen összeadnák ezeket az agyi impulzusokat, a bagoly hallórendszere mintegy összeszorozza a jeleket, pontosabb képet nyújtva a hangok helyéről és időzítéséről.

Az ember is készít hasonló hallótérképet, de a folyamatot még alig értjük. A pasadenai California Institute of Technology munkatársai elmondták, ez az egyszerű felfedezés komoly segítséget nyújthat az emberi agyban lezajló információfeldolgozás kutatásában is.

A kutatások részletes beszámolója a Science 2001. április 13-ai számában jelent meg.

Ajánló: