Vegyi és biológiai fegyverek alkalmazása a múltban

Vágólapra másolva!
A vegyi fegyverek első ízben ismeretes tömeges bevetése 1915. április 22-én történt a belgiumi Ypres-nél. A németek alkalmazták először a vegyi fegyvert a francia állások ellen - olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Genfben közzétett történelmi visszapillantásában.
Vágólapra másolva!

Németország elhatározta, hogy klórgázzal - amelynek egyedül ő volt birtokában - próbál meg véget vetni az állóháborúnak, és egyúttal elkerüli a szövetségesek tengeri blokádja által előidézett lőszerhiány következményeit. 1915. április 22-én a németek 5730 konténerben felhalmozott 180 tonnányi klórgázt juttattak az ellenséges állások fölé. A WHO ismeretei szerint a gáztámadás 15 000 francia, algériai és kanadai katona halálát okozta. "Ez volt a világon a tömegpusztító fegyverek első bevetése" - állapítja meg a WHO internetes oldalán olvasható előzetes jelentés a biológiai és vegyi fegyverekről.

1917-ben alkalmaztak először "mustárgázt", amely a tüdőnél kevésbé védhető bőrt támadja meg közvetlenül. Ezt a gázfajtát előbb tüzérségi gránátokkal, majd repülőgépekről juttatták az ellenség fölé. Alkalmazták azután Oroszországban 1919-ben, Marokkóban a franciák 1923-ban és 1926-ban, 1930-ban Líbiában az olaszok, Kínában, Hszincsiang-Ujgur autonóm területen 1934-ben a japánok és végül 1935 és 1940 között Etiópiában az olaszok.

A japánok 1937 és 1942 között újból használtak vegyi fegyvereket, például mustárgázt, de ugyanakkor első ízben biológiai fegyvereket is bevetettek, mint amilyen a pestis kórokozója volt. Vietnamban 1961 és 1967 között az amerikaiak nagy mennyiségben használtak trioxint és egyéb vegyszereket. Az 1980 és 1988 közt Irán és Irak közt folyt háborúban az irakiak bevetettek mustárgázt és más harci gázokat. 1984-ben egy amerikai szekta a elnevezésű szalmonella-baktériummal több ember halálát okozta. Japánban az Aum nevű szekta két alkalommal használt mérges gázt: 1994. június 27-én a Fudzsi-hegy közelében, Macumotóban: ennek következtében heten meghaltak és háromszázan szenvedtek gázmérgezést, illetve 1995. március 20-án a tokiói metróban, ahol tizenketten meghaltak és további több mint ötezer ember szenvedett gázmérgezést.

Ettől az időponttól fogva idén október elejéig nem regisztrálták hivatalosan vegyi vagy biológiai fegyverek alkalmazását - idézte a WHO jelentését az AFP.

Ajánlat:

WHO