Pillanatfelvétel a rákról: 6 millió halott, 10 millió új eset 2000-ben

Vágólapra másolva!
Világszerte tovább nő a daganatos megbetegedések száma. A Nemzetközi Rákkutatási Iroda (IARC) június végén kiadott beszámolója megdöbbentő adatokat tartalmaz: 2000 során egy egész magyarországnyi embernél fejlődött ki valamilyen rosszindulatú daganat.
Vágólapra másolva!

A 10 millió összes esetből 5,3 jutott a férfiakra, 4,7 millió pedig a nőkre.

2000-ben összesen 6,2 millió ember halt meg daganatos betegségekben. Ez körülbelül kétszer annyi, mint az AIDS áldozatainak száma 2001-ben.

A leggyakrabban érintett szervek a tüdő, az emlő, a vastagbél és a végbél, a gyomor és a máj.

A fejlett országokban átlagosan kétszer annyian halnak meg daganatos betegségekben, mint a periféria országaiban. A fő okokat a dohányzás egyre koraibb megkezdésében, a karcinogén (rákkeltő) anyagoknak való fokozódó kitettségben és általában az életstílusban, étrendben látják a szakértők.

A fejlődő országokban a daganatok 25%-át fertőzések okozzák, szemben a fejlett országok 8%-ával. Ebben kiemelkedő a hepatitis B és C vírus (májdaganat), a humán papilloma vírus (méhnyakrák) és a Helicobacter pylori baktériumfaj (gyomorrák).

Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek után a rák a második leggyakoribb halálok: az összes halálozás 23 százalékát teszi ki. Ez évente 34 000 embert jelent. Az új esetek száma évente 60 000. 2000-ben 170 ezren álltak aktív onkológiai gyógykezelés, 300 ezren pedig utógondozás alatt. A kezelt rákbetegek 35-40 százalékánál érnek el gyógyulást az orvosok, ám évente így is 20 ezer férfi és 14 ezer nő hal meg a betegségben. Ezzel a világ rákhalálozási statisztikáját továbbra is a magyar férfiak vezetik, míg a nők a 2. helyen állnak.

Észak-Amerikában és Európa néhány országában a daganatos betegségek halálozási tendenciája megfordult az 1990-es években (hazánkban 2001-ben indult meg ez az örvendetes folyamat, a szájüregi daganatokat és a prosztatarákot kivéve minden más daganattípus esetében). A fő okok:

- a daganat korai észlelésére és gyógyítására alkalmas módszerek fejlődése és terjedése, főleg a méhnyak- és emlődaganatoknál;
- a dohányzás gyakoriságának csökkenése;
- a gyomorrákos esetek markáns csökkenése világszerte.

Az elkerülhető kockázatok közül továbbra is a dohányzás a legfontosabb. Néhány adat:

- a 20 században kb. 100 millió ember halt meg a dohányzással összefüggő betegségekben (tehát nem csupán daganatban);
- a rendszeres dohányosok fele lesz káros szenvedélyének áldozata;
- a rendszeres dohányosok negyede 35-69 éves kora között hal meg;
- Földünkön jelenleg mintegy 1,1 milliárd ember dohányzik rendszeresen, s e szenvedélyük miatt évente 4 millióan vesztik életüket;
- hazánkban évente 36 ezren halnak meg a dohányzással kapcsolatos betegségekben, közülük 28 000 férfi és 8000 nő.

Ajánlat:

International Agency for Research on Cancer (IARC)
További adatok és tendenciák a rákos halálozásokról, számos szempont szerint csoportosítva.