A lelki sérülések hatásosan elfojthatók

Vágólapra másolva!
Izraeli kutatók úgy vélik, ahelyett, hogy beszélünk róluk, fojtsuk el lelki sérüléseinket. 
Vágólapra másolva!

A szeptember 11-i támadást követően sorozatos elemzések készülnek az amerikaiakat ért traumákról, egy orvostudományi magazin azonban arra figyelmeztet, a sérülteknek jobb lenne, ha elnyomnák ezeket az érzéseket.

"Megfigyeléseink szerint a traumatikus élmények okozta stressz elnyomása mind rövidebb, mind hosszabb távon hozzásegíthet a lelki sérülés feldolgozásához" - nyilatkozta Karni Ginzburg, a Tel Aviv-i egyetem munkatársa.

Ginzburg és társai 116 olyan pácienst vizsgáltak, akik szívroham miatt kerültek kórházba, és nem tudták túl tenni magukat azon, hogy majdnem meghaltak. A talált adatokat összevetették 72 olyan páciensével, akik nem estek át infarktuson.

"A szív az emberi lét szimbóluma. Sérülésének gondolata alapjaiban rendítheti meg a páciens biztonságérzetét."

A betegeket akut stresszállapotot vizsgáló teszteknek vetették alá, amely során szorongás, álmatlanság, koncentrációzavarok, valamint a mindennapi helyzetmegoldó képesség megromlásának jeleit figyelték.

Amennyiben ezek a tünetek az eseményt követően még egy hónappal is jelentkeznek, a szakemberek poszttraumatikus rendellenességről beszélnek.

A pácienseket a vizsgálat során arról is kérdezték, milyen módon viszonyultak az átélt traumához: igyekeztek elfojtani szorongásukat, vagy újra és újra felidézték a történteket.

Az eredmények szerint a poszttraumatikus rendellenesség azoknál jelentkezett a legenyhébben, akik igyekeztek elnyomni szorongásukat.

A stressz feldolgozásáról már számos korábbi megfigyelés történt, s az eredmények vegyes képet mutatnak. Ginzburgék úgy vélik, ha az érzés elnyomását nem viszik túlzásba, az elfojtás hatásos megoldás lehet.