Antarktiszi tőkehal: kulcs a szívgyógyászathoz

Vágólapra másolva!
Egy az Antarktisz vizeiben élő, ez idáig kevéssé ismert halfaj különös képességgel van megáldva: szíve percenként csupán tízet ver. A rendkívüli állat tanulmányozása segíthet a kutatóknak abban, hogyan tudnák megakadályozni ugyanezt az embernél.
Vágólapra másolva!

Az antarktiszi tőkehal szíve percenként csupán tízet ver. A Birminghami Egyetem és a British Antarctic Survey (BAS) kutatói arra kíváncsiak, hogyan képes a hal szívverésének szabályozására olyan szélsőséges körülmények között, ahol a testét körülvevő víz hőmérséklete elérheti a -2 Celsius-fokot. A kérdés azért lényeges, mert a válasz közelebb viheti az orvosokat ahhoz, hogy a bypass-műtétek során lehűtött szívet megóvják a károsodásoktól.

Egy emberi szív percenként 60-100 veréssel pumpálja a vért, ám egyes operációknál, így bypass-műtéteknél mesterségesen le kell lassítani a szívverést, s ez kockázatokkal jár. Ugyanez a veszély áll fönn, amikor a test - hideg vízben vagy szélsőségesen hideg éghajlaton - kórosan lehűl, a szív néhány fokos lehűlése ugyanis már életveszélyt okozhat.