Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók olyan eljárással álltak elő, amely mozgáskorlátozott vagy mozgásképtelen betegek számára is elérhetővé teszi a számítógépet úgy, hogy a gép nem mechanikai, hanem "szellemi" úton továbbított parancsokat teljesít.
Vágólapra másolva!

Nem kell más hozzá, mint egy kis koncentráció és néhány elektróda - állítják amerikai kutatók, akik legújabb fejlesztésű számítógépüket négy önként jelentkezőn tesztelték - sikeresen.

A kutatók 32 elektródát használva teremtettek közvetlen kapcsolatot az agy szenzomotoros kérge és a beszédért felelős Broca-régó, illetve a számítógép között. Az önkéntesek - akiket az intézetben epilepsziával kezelnek - pusztán a megfelelő szóra gondolva - például: megy -, testük mozgatása nélkül képesek voltak számítógépes játékot játszani egymással.

Az önkéntesek percek alatt elsajátították, hogyan irányíthatják a kurzort, és mindössze 24 perc elég volt ahhoz, hogy minden műveletet magabiztosan elvégezzenek. A beszámoló szerint a rövid edzés után már játszottak is egymással - nagy pontossággal tudták irányítani a számítógépet, sőt akadt olyan is, aki hibátlanul teljesített.

Az eljárásnak különösen olyan balesetet szenvedett vagy születésüktől fogva mozgáskorlátozott betegek látják majd hasznát, akik most még képtelenek számítógépet kezelni. A gondolatolvasó gép segítségével képesek lesznek önállóan olvasni, írni, munkát végezni, sőt akár helyet változtatni is - állítja dr. Eric Leuthardt idegsebész (Barnes-Jewish Hospital), a kutatás vezetője.

Jól gondolták?

Az elektródákat az epilepsziás rohamok lokalizációja céljából rutineljárás keretében vezetik a páciensek agyának legkülső rétegére (felületére), hogy megállapíthassák, honnét erednek a rohamok, és az adott agyi régió idegkapcsolatait elvághassák a gyógyulás reményében. Más idegsebészek inkább implantátumokkal kísérleteznek majmokon.

Mindazonáltal azt dr. Leuthardt is elismeri, hogy "nem tarthatjuk a vezetékeket hosszú ideig a betegeink fejében, hiszen ez óhatatlanul fertőzésekhez vezetne". A kutatás résztvevőinek betegágyhoz szíjazva kellett végigcsinálniuk a feladatokat, ami egyelőre igen kellemetlenné teheti a "gondolatolvasást".

Az amerikai kutatócsoport azt reméli, hogy hamarosan kifejleszthetik azokat az elektródákat, amelyek fizikai kapcsolat nélkül is képesek lesznek a jelek továbbítására, és pusztán "szellemi erővel" válik kezelhetővé a gép.

Agykapu

Az elmúlt években számos kutatócsoport kezdett komolyan foglalkozni az agy-számítógép kapcsolatokkal. 1998-ban a Neural Signals cég kutatói jelentették, hogy egy agyérkatasztrófa miatt lebénult beteg agyi implantátum segítségével mozgatta a kurzort a számítógép képernyőjén, előre beírt mondatokra mutatva (pl. Örülök, hogy látlak).

Mint arról korábban beszámoltunk, ez év áprilisában az amerikai Cyberkinetics cég megkapta az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) engedélyét ahhoz, hogy megkezdje a klinikai vizsgálatokat egy olyan agyi implantátummal, amelyet lebénult betegek koponyacsontja alá ültetnek be.