Meghatározták a kavicsok alakját

Vágólapra másolva!
Milyen alakú egy kavics? Természetesen kavics alakú. A pontos, tudományos leírás azonban meglepő módon csak nemrég született meg francia és amerikai tudósok munkájának eredményeképpen. Két tanulmányukat az igen rangos Phsysical Review szakfolyóirat közölte.
Vágólapra másolva!

Korábban sokféle módon próbálták meg leírni a kavicsokat. A legegyszerűbb, de nem kellőképpen egzakt leírást a méretek (hosszúság, szélesség, magasság) megadása jelenti, ez viszont nem adja vissza a lekerekített formát. Az új meghatározás szerint a kavics egy olyan lekerekített test, amelynél a görbületek eloszlása csaknem Gauss-eloszlást mutat. A görbület annak a körnek a sugara, amely egy adott pontban megegyezik a kavics körvonalával. Egy gömbnek mindenütt ugyanakkora a görbülete, a kavicsoké viszont pontról pontra változik.

A Strasbourg-i Egyetem és a philadelphiai Pennsylvania Egyetem kutatói Franciaországban az Atlanti-óceán partján, a Mont St. Michel-öbölben megkeményedett sárdarabokat gyűjtöttek. Az apátságot megtekinteni induló turisták bizonyára nem értették, mit csinálnak felnőtt emberek a sárban. Az öbölben az apály és a dagály váltakozása lapos, kemény sárdarabokat alakít ki, ezek hónapok alatt folyamatosan kopnak, erodálódnak, kerekded kavics alakot vesznek fel. Hatvan darab, az erózió különféle fokán lévő darabról készítettek kétdimenziós felvételeket. A felvételen pontról pontra meghatározták az alakzat kerületét jellemző görbületet, majd az adatokat grafikonra vitték. A görbületek eloszlása széles haranggörbét adott ki, a legidősebb, legkopottabb kavicsok esetében csaknem pontosan Gauss-görbét kaptak. Tehát a vizsgált kavicson van egy leggyakrabban előforduló görbületérték - ez adja a haranggörbe csúcsát -, és kisebb számban vannak a legjellemzőbbnél kisebb és nagyobb görbületek, mégpedig nagyjából egyenlő számban. Minél jobban eltér egy görbületérték a legjellemzőbb értéktől, annál ritkábban fordul elő.

A kutatók a laboratóriumban is "gyártottak" kavicsokat. Akkor is agyaggal dolgoztak, mivel az igazi kavicsok lassú, a természetben évszázadokig vagy még hosszabb időn át való kopását nem követhették nyomon. Az agyagból viszont tetszés szerinti alakzatokat formázhattak. Készítettek háromszöget, négyszöget és különféle szabálytalan alakzatokat. Az eróziót is utánozták: egy 45 fokos szögben megdöntött fémdobozt szereltek rá egy keverőgépre, ebben repült faltól falig az agyagdarab. A doboz másodpercenként fordult egyet, gyorsabb forgatásnál a falhoz préselődött volna a mintadarab. A kiindulásnál nagyon eltérő alakú agyagminták kellő számú ütődés után kavics alakot vettek fel. A természetből vett mintákhoz hasonlóan ezeknél is kimérték a görbületek eloszlását, az eloszlás kissé nagyobb mértékben egyezett meg egy szimmetrikus haranggörbével, mint a természetes minták esetében.

A kavics görbületeloszlása tehát láthatóan nem függ attól, milyen volt a kiinduló alakja: háromszögből indulva éppúgy kavics alakot kaptak, mint egy ötszög alakú mintából. Az erózió viszont hatással van a végső alakra. Úgy tűnik, hogy lassabb, puhább erózió esetén a görbületeloszlás haranggörbéje keskenyebb lesz, vagyis a kavics alakja közelebb kerül a szabályos gömb alakhoz. Még egy érdekes jelenségre figyeltek fel a kutatók. Ha az eredetileg szabálytalan alakú minta az erózió hatására elérte a kavics alakot, akkor a továbbiakban megőrizte ezt az alakot, miközben az újabb eróziós hatások miatt egyre kopott, egyre kisebb lett.

További adatgyűjtés és elemzés után remélhető, hogy a görbületek elemzéséből vissza lehet következtetni a kavics történetére. Gyorsan kopott-e meg egy sebes folyóban vagy lassan egy gleccserben, esetleg a szél hatására. Hozzáértő geológusok ezt a kavicsra pillantva rendszerint azonnal megmondják. Az intuíció ellenőrzése, matematikai formába öntése viszont nem volt könnyű.

Jéki László