Röntgenkép egy éppen patkányt emésztő kígyóról

Vágólapra másolva!
Dán kutatóknak orvosi képalkotó eljárások kombinálásával sikerült láthatóvá tenni egy patkányt emésztő óriáskígyó belső szerveit a lebomló áldozattal együtt.
Vágólapra másolva!

Kasper Hansen (a képen balra) és Henrik Lauridsen, a dán Aarhus Egyetem két kutatója számítógépes tomográffal (CT) és mágneses rezonancia képalkotó eljárással (MRI) vizsgálta egy burmai piton (Python molurus bivittatus) emésztését. A kontraszt és a fényerő megfelelő beállításával sikerült láthatóvá tenniük a hüllő belső szerveit anélkül, hogy felboncolták volna az állatot. Az általuk készített képsorozaton az is nyomon követhető, hogyan zajlik egy patkány megemésztése az óriáskígyó belsejében 16, 24, 32, 48, 72 és 132 órával a lakoma után.

A táplálkozást követő 24 órában a kígyók egyes belső szervei - például a belek, a szív és a vesék - jelentősen megnagyobbodnak, hogy lehetővé váljon az emésztés és az ezzel kapcsolatos fokozott anyagcsere. E folyamat szabályozásának vizsgálata érdekes eredményekkel szolgálhat a gyógyászat számára is. A dán kutatóknak sikerült először vizuálisan nyomon követni egy teljes emésztési eseményt.

Kasper Hansen és Henrik Lauridsen