Amerikai telepesek már 18 000 évvel ezelőtt<br/>

Vágólapra másolva!
Az USA-beli Richmond mellett megtalált ősi szerszámok is azt bizonyítják, hogy az amerikai kontinenst benépesítő emberek első csoportja hamarabb érkezett, mint azt eddig gondoltuk.
Vágólapra másolva!

Fotó: National Geographic.A szerszámokat, a jégkorszaki vadászok által használt dárdahegyeket és pengedarabokat a városhoz közel, egy egykori - főzéshez használt - tűzrakóhelyen találták meg.

A Joseph M. McAvoy által vezetett kutatócsoport háromévi munka után bizonyosodott meg arról, hogy az általuk vizsgált homokdűne két olyan feltűnő réteget tartalmaz, amelyben a faszén legalább 18 000 éves, illetve a rétegek nem egy későbbi áthalmozás során kerültek mostani helyükre, hanem eredeti helyzetükben vannak.

A radiokarbon-, a geológiai és más korszerű tudományos vizsgálati módszerek eredményei kimutatták, hogy az egykori tűzrakóhely maradványaiból származó faszén és a közelben talált állatcsontok szilánkjai ugyanolyan idősek. Ezek a vizsgálatok egyúttal azt is bebizonyították, hogy már jóval az eddig legkorábbinak vélt Clovis-kultúra időszaka előtt is éltek emberek Amerikában.

Clovisnak nevezik azt az ősi kultúrát, amelynek nyomait Új-Mexikóban találták meg a 20. század elején, és amely alátámasztotta azt az elméletet, hogy az emberek szárazföldön keresztül népesítették be Amerikát (a jégkorszak idején Ázsiát és Észak-Amerikát a mai Bering-szoros területén földhíd kötötte össze). Ezen elmélet szerint a kontinenst az ember a mamutok és a bivalyok utáni hajsza következményeképpen népesítette be. Az eddig legkorábbinak vélt Clovis-kultúra korából fennmaradt eszközök 13 500 évesnek bizonyultak.

Az elmélet sokáig tartotta magát, újabban azonban több olyan régészeti lelet is előkerült, amelyek azt sejtetik, hogy a kontinenst több irányból népesítették be - akár hajókon utazva is -Ázsia és Európa felől egyaránt. A mostani virginiai lelet ismét előtérbe helyezte a többirányú vándorlás elméletét, hiszen ezek a szerszámok nagyjából 5000 évvel régebbiek, mint a Clovis- maradványok.

Fotó: National Geographic."Úgy tűnik, hogy a mostani lelőhely igen népszerű letelepedési terület lehetett, ugyanis a megtalált eszközök fölötti homokos összletben találtak a Clovis időszakból származó maradványokat is, sőt az e fölöttiben még fiatalabb kultúrák nyomai is előbukkantak. A csonttöredékekről bebizonyosodott, hogy egy szarvasfélétől és egy teknősből származnak, tehát olyan fajoktól, amelyek manapság is nagy számban élnek a területen. A mamutokra és bivalyokra utaló jelek teljesen hiányoznak. A legfontosabb tehát az, hogy a kutatóknak precíz vizsgálatokkal sikerült bizonyítanunk, hogy a leletek régebbiek, mint a Clovis-kultúra maradványai.

Vas Ottó

Ajánló:

A National Geographic cikke, videofilmmel kísérve. Amerika őslakói semmiképpen sem tekinthetők egyetlen nép változatainak, ez már biztos. (2000. február 22.)

Korábban:

2000. február 8. A legújabb antropológiai vizsgálatok megerősítik azt az eredeti véleményt, hogy Észak-Amerika legidősebb és legépebb emberi csontváza - amelyet a tudósok Kennewick Mannek neveztek el - a mai bennszülött észak-amerikaiak, vagyis az indiánok őse. Nagy vita folyik a tekintetben, hogy kik voltak az Újvilág első meghódítói. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a Csendes-óceán nem jelentett akadályt a távoli földrész elérésében a korai ázsiaiak és az ausztrál őslakosok számára.