A szerelem tudománya <br/>

Vágólapra másolva!
Az ember szeleburdi lesz, könnyelmű és figyelmetlen - az euforikus szerelmi szenvedély annyira magával ragad, hogy nehéz elképzelni, csak érzelmekről van szó. Bár a téma könnyed, a tudomány számára is érdekes kérdés, mi zajlik le a szerelmes szervezetében.
Vágólapra másolva!

Az utóbbi időben számos kutatót foglalkoztatott a kérdés, hogy pontosan miféle kémiai és neurológiai folyamatok játszódnak le a szervezetben a különböző emberi kapcsolatok egyes szakaszaiban. S bár az eredmények aligha teszik a szerelmet kevésbé rejtélyessé, talán egy kicsit jobban megértjük, miért érezzük magunkat olyan furcsán, amikor szerelmesek vagyunk.

Helen Fisher, a Rutgers Egyetem antropológiaprofesszora szerint a szerelem érzését felerősítik az agy természetes serkentőszerei - a dopamin és a noradrenalin. Ha ezeknek a természetes vegyi anyagoknak a szintje megemelkedik a szervezetben, akkor az emberek elveszíthetik étvágyukat, nem tudnak és nem is akarnak aludni, pusztán azért, mert rajongásuk tárgyára gondolnak. "Ezek olyan alapvető jegyek, melyeket egyrészt hagyományosan összekapcsolunk a romantikus szerelemmel, másrészt a kutatók az agy természetes serkentőszereivel hoznak kapcsolatba" - állítja Helen Fisher.

Más tanulmányok arra mutatnak rá, hogy az áradó romantikus érzéseink hasonlóak lehetnek ahhoz a módosult tudatállapothoz, ami a kábítószerfüggőknél tapasztalható. Nora Volkow, az élettudományi kutatások társigazgatója ( Brookhaven National Laboratory at New York), drogfüggők és szerelmesek viselkedését elemezve meglepő párhuzamokra bukkant. "Szenvedélyes szerelmesnek lenni irtó izgalmas és 'szárnyaló' érzés, ugyanakkor gyötrően fájdalmas is, ha a szeretett személy nincs a közelünkben. Kábítószerfüggő betegeimnél nagyon hasonló érzést tapasztaltam."

A közelmúltban végzett vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy amikor a drogfüggő "repül", és amikor a szerelmes a szeretett személy képére pillant, az agynak ugyanazok a régiói - köztük a homloklebeny - aktivizálódnak.

A londoni University College kutatói magukat őrülten szerelmesnek valló emberek agyműködésének változásait mérték. A kutatók, Andreas Bartels és Semir Zeki, funkcionális MRI-vel (mágneses rezonancia tomográf) vizsgálták tizenhét önként jelentkező szerelmes agyműködését. Az esetleges túlzott lelkesedés kiszűrésére hazugságvizsgálót használtak.

Amikor a jelentkezőknek képeket mutattak szerelmesükről, az eredmények drámaiak voltak: négy agyterület azonnal aktivizálódott - pontosan azok, amelyekről köztudott, hogy az eufóriát előidéző drogok használata során lépnek működésbe. A barátokról és ismerősökről mutatott fotók azonban nem váltottak ki ilyen látványos reakciót.

Ajánló: