Hatékonyabb nyelvtanulás - tandem formában

Vágólapra másolva!
Ki ne ismerné a jelenséget: éveken át tanul könyvekből, akár szervezett tanfolyamon is egy idegen nyelvet, ám ha végre eljut a célországba, meg sem tud mukkanni, s többnyire az ott élő emberek mondandójából is csak foszlányokat képes megérteni.
Vágólapra másolva!

A nyelvtanulás régi Achilles-sarkán, a beszélt élő nyelv elsajátításának gondján új módszerrel igyekszik segíteni a hamburgi egyetem - a jelek szerint sikerrel. A titok nyitja a lehető legkisebb létszámú "csoportos" oktatásban, a tandemben rejlik, amely minden esetben két személyből áll.

Az egyik fél idegen nyelvként tanulja a másik anyanyelvét - és megfordítva: az utóbbi által elsajátítani kívánt nyelv az előbbinek az anyanyelve. Mint az ARD televízióban bemutatott Gabriele Pilhofer és Pierrot Ngomo esetében.

A német lány évek óta birkózik a franciával, de jóformán semmilyen beszédgyakorlata nincsen. A kameruni fiú pedig még hazájában kezdett el németül tanulni, ám az olvasott szövegek megértésén túl nem jutott.

A hamburgi egyetem docense, Johannes Eckert által kidolgozott tandem módszer keretében a német lány és a kameruni fiú rendszeresen, hetente 1-2 alkalommal találkozik egymással: moziba, színházba, hangversenyre mennek, vagy csak beülnek csevegni egy kávézóba. Egyszer a francia, a következő találkozón a német a "munkanyelv".

Mint Eckert elmondta, a tandem módszer a személyes kontaktus révén jelentős mértékben növeli a tanulók motivációját az adott nyelv és a hozzá kapcsolódó ország megismerésére. Ezt a számok is alátámasztják: tavaly szeptember óta több mint 700 tanuló jelentkezett a docensnél, aki 42 idegen nyelv magasabb szintű megtanulásához szerzett nekik tandempartnert.

Az esetlegesen kialakuló személyes barátság mellett nem megvetendő tényező a módszer olcsósága sem: Németországban 300 és 600 euró között mozog egy négyhónapos nyelvtanfolyam részvételi díja.

A tandemet választóknak pedig csupán egyszeri közvetítési díjat kell fizetniük, a "nyelvórák" további költségei (színház- és mozijegyek, éttermi és kávéházi fogyasztások stb.) amúgy is hozzátartoznak a hétköznapi élethez.

Dorogman László