Hatezer gyermek hal meg naponta a szennyezett víz miatt

Vágólapra másolva!
Drámai adatokat tettek közzé a víz világnapján: az elmúlt tíz évben több gyermek halt meg a világon hasmenéses betegségekben, mint ahány ember a második világháború óta lezajlott háborús konfliktusokban.
Vágólapra másolva!

A brit WaterAid és Tearfund nevű segélyszervezetek a víz világnapján, március 22-én hozták nyilvánosságra The Human Waste Report című beszámolójukat. Az ebben szereplő adat szerint naponta majdnem 6000 gyermek hal meg a nem megfelelő higiénés körülmények következtében - alapvetően a szennyezett víz miatt. A világ vízegészségügyi helyzetével kapcsolatban globális katasztrófáról beszélnek a szerzők: a világ kórházi ágyainak felét a vízfogyasztás miatt megbetegedett emberek töltik meg.

A helyzet az utóbbi évtizedekben, a periféria (fejlődő országok) városrobbanásával vált tarthatatlanná. Naponta 160 000 ember áramlik vidékről a "világ vízfejeivé" váló nagyvárosokba. Dhaka, Banglades fővárosa például az 1970-es évek elején mindössze 250 000 lelket számlált, napjainkban pedig több mint 10 millióan zsúfolódnak össze nyomornegyedeiben. A város főpolgármestere szerint a közegészségügyi helyzet percről percre romlik.

Az elmúlt tíz évben több gyermek halt meg hasmenéses betegségekben, mint ahány ember a második világháború óta lezajlott háborús konfliktusokban. 1998-ban például Afrikában 308 000 halálos áldozata volt a harcoknak - ugyanebben az évben a hasmenéses betegségek tízszer ennyi áldozatot szedtek a kontinensen. A betegségek nem halálos elszenvedőinek számát becsülni sem lehet.

A tiszta víz hiánya miatt fellépő leggyakoribb betegségek a vérhas, a kolera, a tífusz, hastífusz, a trachoma (egyiptomi szemgyulladás, a fertőző kötőhártya-gyulladások egyik típusa) és a schistosomiasis (ez főleg a forró égövi vidékeken előforduló, máj-, hólyag- és bélpanaszokkal járó betegség).

A WaterAid és Tearfund a fejlett országok segítségét sürgeti. Látványos példaként említhetjük, hogy egy a higiénés viszonyoknak megfelelő, zárt latrina megépítése 3-11 fontba kerülne például Indiában. A jelentés becslése szerint évi 11 milliárd font ráfordítással 2015-re felére lehetne csökkenteni a nem megfelelő higiénés viszonyok között élők számát. Bár az ilyen hasonlatok mindig sántítanak, ez akkora összeg, amit Európában macskaeledelre költ el a lakosság.

Ajánlat:

Worldwaterday.org

Millions of deaths caused by poor sanitation
A jelentés kivonata, a teljes anyagra mutató linkkel.

Korábban az [origo]-ban:

150 millió gyermek alultáplált a világon
2002.03.13. Az ENSZ legújabb adatokra támaszkodó, szerdán közzétett jelentése szerint az alultápláltság döntő része "láthatatlan".

Március 22. A víz világnapja

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének 47. közgyűlése a Víz és Környezet Nemzetközi Konferencia, illetve az ENSZ Környezet és Fejlődés Konferenciája március 22-ét a víz világnapjává nyilvánította, amelyről első alkalommal 1993-ban emlékeztek meg. Ezzel a határozattal kifejezésre juttatták annak fontosságát, hogy a vízgazdálkodás a gazdasági termelés és a szociális jólét alapja, és ezek a rendelkezésre álló víz mennyiségétől és minőségétől függnek.
Amint a népesség és a gazdasági tevékenység növekszik, sok országban vízhiány áll elő, amely a gazdasági fejlődés korlátja lehet. Ezenkívül a vízkészlet védelme és a fenntartható gazdálkodás igényli a közfigyelmet helyi, országos, regionális és nemzetközi szinten. (Forrás: Zöld Zsibongó)