Megkezdődött a Magyar Tudományos Akadémia tisztújító közgyűlése

Vágólapra másolva!
Hétfőn megkezdődött a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) CLXX. közgyűlése Budapesten. A tudós testület kétnapos ülésén új tisztségviselőket választ.
Vágólapra másolva!

Glatz Ferenc, az Akadémia leköszönő elnöke megnyitójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a tisztújító közgyűlésnek az MTA történelme, jövőjének alakulása szempontjából különös jelentősége van.

Glatz Ferenc külön tisztelettel köszöntötte Göncz Árpád volt köztársasági elnököt. A 343 résztvevővel határozatképesnek nyilvánított közgyűlés egyperces néma felállással adózott az előző ülés óta elhalálozott tagjai emlékének.

A Magyar Tudományos Akadémia jövő évi költségvetésének legfelsőbb szintű egyeztetése megtörtént - mondta Glatz Ferenc expozéjában. Glatz Ferenc ismertetése szerint a márciusi megbeszélésen megegyezés született többek között arról, hogy az Akadémia költségvetését lehetőleg a 2001-2002-ben bekövetkezett emeléssel azonos mértékben szükséges emelni.

Az elnök, akit 1996-ban választott meg a közgyűlés az MTA élére, majd három év múltán újraválasztott, az elmúlt hat évre visszatekintve eredményként értékelte, hogy az oktatási tárcával összefogva, a kormányok és a parlamenti pártok támogatásával 1996 óta a tudományra fordított állami támogatás több mint négyszeresére nőtt.

Glatz Ferenc örömmel szólt arról, hogy az MTA sajátos helyzete, nemzeti autonómia-jellege mind a Horn-, mind pedig az Orbán-kormány alatt megmaradt, azokat az érveket, amelyeket többek között az Akadémia dolgozott ki, mind a két kormány figyelembe vette. Ennek a sikerét mutatja, hogy az Európai Unió első pályázatain, 1999-ben a magyar kutatásszervezet a közép-európai átlagnál messze jobban szerepelt - tette hozzá.

Az elmúlt évek munkáit és eredményeit sorolva az elnök kitért arra: szükségesnek tartja, hogy az Akadémiát kulturnemzeti alapra helyezzék, ezért az évek során a tudományos tevékenységbe bevonták a határon túl élő magyar akadémikusokat és a fiatal kutatókat is.

A közgyűlés második napján, kedden zárt ülésen folytatódik a munka. A napirenden a Magyar Tudományos Akadémia új tisztségviselőinek - az elnök, a három alelnök, a főtitkár és a főtitkár-helyettes - megválasztása szerepel. Amint azt a jelölőbizottság elnöke, Halász Béla akadémikus korábban nyilvánosságra hozta, az elnöki tisztségért Hámori József és Vizi E. Szilveszter akadémikusok indul. Közülük választja ki szavazással a közgyűlés, ki kerül az elnöki posztot immár 6 éve betöltő - így a törvény értelmében újra nem választható - elnök, Glatz Ferenc helyére.