A Kígyók helyére került a drogbáróktól visszaszerzett maja kincs

Vágólapra másolva!
A guatemalai hatóságok hollywoodi akciófilmbe illő kalandok során mentették meg a műkincsrablóktól az egyedülálló maja kőoltárt.
Vágólapra másolva!

A helyi indiánok és az USA régészeinek segítségével folytatott hat hónapos kutatás eredményeképp nemcsak a kőoltár került elő, de több személyt le is tartóztattak, akik januárban bíróság előtt felelnek tetteikért.

A régészek közben igyekeznek megfejteni a 796-ban kőbe vésett feliratot, amely reményeik szerint hozzásegíti őket a maja civilizáció nem sokkal később bekövetkezett bukásának alaposabb megértéséhez.

Cancuén: a rejtélyes királyi székhely

Cancuén (a. m.: a Kígyók helye) ma romváros, de valaha hatalmas birodalmi központ volt. A királyi labdajáték-pálya két végében egy-egy impozáns oltárkő állt. Az egyiket 1915-ben fedezték fel, és ma a Guatemalai Nemzeti Régészeti Múzeum legértékesebb kincsei között tartják számon.

A másik, az előzőnél sokkal jobb állapotban lévő kő még ismeretlen volt, amikor a Vanderbilt Egyetem (USA) régésze, Arthur Demarest 1996-ban hozzálátott Cancuén feltárásához. Az oltárkő rituális labdajátékot ábrázol, amely a kutatók szerint a Taj Chan Ahk - az utolsó és a legnagyobb Cancuén uralkodóinak sorában - és egy másik maja király közti szövetséget szimbolizálja.

Drogbárók és műkincsvadászok

A 270 kilogramm súlyú oltárt műkincsvadászok rabolták el 2001-ben, miután az ásatások és a kiadós esőzések nyomán a felszínre bukkant. A helyi kábítószer-kereskedők 4000 dollárt ajánlottak fel a kőért, a rablók mégsem álltak kötélnek. A banda azonban egy összetűzést követően felbomlott, és négy tagja megfújta a tekintélyes drágaságot a többiek orra elől.

Mint a guatemalai nyomozók kiderítették, az egykori bandavezér 2002 decemberében tűzharcban szerezte vissza az oltárt. 2003 elején újfent kábítószer-kereskedők próbálták megkaparintani, s mikor eredményeiket nem koronázta siker, dühükben egy - az ügyben érintettnek hitt - helyi asszonyt is bántalmaztak.

A rablás és az erőszak nem nyerte el a környéken élő maja lakosok tetszését. Segítségért fordultak Demaresthez, akit akkor fogadtak a bizalmukba, amikor a feltárási munkálatok során az ásatások helyszínét a helybélieknek megélhetést biztosító fenntartható ökoturisztikai célponttá alakította át. A régésznek még a helyi drogbárót is sikerült rávennie, hogy ne avatkozzon be, ám a banditát órákkal ezután meggyilkolták. Demarest a hatóságokhoz fordult, és a guatemalai rendőrök áprilisban rajtaütöttek a műkincsrablók tanyáján. Az oltárt azonban ekkorra már értékesítették.

Egy hónappal később beépített nyomozók bukkantak az oltár nyomára egy fénykép alapján. Hamarosan le is tartóztattak egy kereskedőt, aki a belizei határ mellett adott tovább az árun. További razziák követték egymást, míg végül a hatóságok lefoglalták a kőoltárt, amelyet biztonságba helyeztek a Nemzeti Régészeti Múzeumban.

A Kígyók helye

Az a tény, hogy az oltár Cancuén utolsó éveiből származik, "tudományos szempontból kiemelkedő jelentőségűvé" teszi a leletet - nyilatkozta Demarest.

Cancuén a Rio Pasion mellett fekvő gazdag kikötőváros volt, amely a roppant jövedelmező jádekő-kereskedelmet tartotta felügyelete alatt. Az oltárkőn található felirat szerint készítésekor Taj Chan Ahk még birodalma kiterjesztésén fáradozott, szövetségeket kötött a szomszédos uralkodókkal, miközben a nagy múltú maja központok sorra omlottak össze a térségben.

Taj Chan Ahk egy hatalmas palota építésébe kezdett, de az építkezést már nem fejezték be: nem sokkal a két oltár elhelyezése után Cancuén lakosai egy északabbra fekvő, biztonságosabb városba települtek át.