Indul a 7. Mindentudás-szemeszter

Vágólapra másolva!
Szeptember 12-én elindul a Mindentudás Egyeteme újabb, őszi szemesztere. A sorrendben hetedik félév Csermely Péter biokémikus Hálózatok sejtjeinkben és körülöttünk című előadásával kezdődik. Színes, látványos rendezvények teremtenek az előadásokhoz illeszkedő atmoszférát és vezetik be vendégeinket az aktuális előadás világába.
Vágólapra másolva!

Miért kell víz a földi élethez? Miért találjuk szépnek Mona Lisa mosolyát? Miért stabilizálják a nők a társadalmakat? Miért halt volna ki az ember, ha nem lenne mindenevő? Csermely Péter Hálózatok sejtjeinkben és körülöttünk című előadása nemcsak azt mutatja meg, hogy a fenti kérdésekre válasz adható, hanem azt a megdöbbentő tényt is bizonyítja, hogy a fenti kérdésekre a válasz ugyanaz. Minden bonyolult rendszert a molekuláktól a Föld élővilágának egészéig gyenge kölcsönhatások stabilizálnak. A minket körülvevő és a bennünk lévő rendszerek - nagyobb molekuláink, sejtjeink, szerveink, baráti társaságaink, munkahelyünk, a társadalom, amelyben élünk, és az egész Föld - mind-mind hálózatok. E hálózatok hihetetlen módon egyformán viselkednek. Közös vonásaikat, stabilizálásuk módjait mutatja meg az előadás, amely izgalmas utazásra hív az evolúció, a rák, az öregedés, az emberi nyelv, a számítógépes programok, a gazdasági rendszerek és a történelem világába.

Csermely Péter biokémikus professzornak, a Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Pathobiokémiai Intézet címzetes egyetemi tanárának, a Kutató diákok országos mozgalma szervezőjének 2004-ben ítélték oda az Év Ismeretterjesztő Tudósa Díjat "a csillaggal"; a Tudományos Újságírók Klubja által alapított elismerést a Magyar Tudományos Akadémián adták át.

Csermely Péter számos kutatót kapcsolt mentorként a tehetségneveléshez. A kutató kedvű diákok száma az ő és a hozzá hasonló egyéniségek vonzása következtében évről évre gyarapszik - tájékoztatott a Tudományos Újságírók Klubja. A magyar tehetségkutatás kiemelkedő egyéniségének kezdeményezése, a Kutató diákok országos mozgalma ma már több mint ötezer tehetséges középiskolás diáknak nyújt lehetőséget arra, hogy bekapcsolódjanak a legmagasabb szintű kutatásokba.

Az 1958-ban született Csermely Péter kiváló tudománypolitikus is, a stresszfehérjékkel kapcsolatos kutatásaival pedig a biokémia egyik nemzetközi fővonalát képviseli, Selye János hagyományának méltó folytatójaként. A legidézettebb stresszkutatók egyike, számos ismeretterjesztő írás és könyv szerzője.

Csermely Péter A rejtett hálózatok ereje c. könyve az előadás alkalmából jelenik meg a Vince Kiadó gondozásában. Az előadás helyszínén a könyv 30% kedvezménnyel vásárolható meg. Az előadás után a szerző dedikálja a kötetet.

Az őszi félév

A most induló "tanévben" a hagyományoknak megfelelően heti rendszerességgel a magyar tudomány legjelesebb képviselői tartanak előadásokat a legkülönbözőbb tudásterületek legégetőbb közérdekű kérdéseiről. A nemzetközi hírű tudósok mellett az őszi szemeszterben előadóink között köszönthetjük Vásáry Tamás karmester-zeneszerzőt és Szabó István Oscar-díjas filmrendezőt is.

A hetedik szemeszter újdonsága az előadásokhoz kapcsolódó rendezvények sora, amelyekről bővebben a naptárban olvashatnak.

Az előadások helyszínein - ezek között több vidéki egyetem is helyet kapott - a hallgatóság továbbra is kérdéseket intézhet a tudósokhoz. Az előadásokat továbbra is közvetíti a Duna Televízió. Ha valaki lemaradna az adásról, akkor felvételen megnézheti a Mindentudás Egyeteme honlapján. Ahogy a törzsolvasók megszokhatták, a honlapon az előadásokhoz kapcsolódó érdekes cikkeket is olvashat az ide látogató.

Ősszel rendezik meg a Ki miben mindentudós? középiskolás vetélkedő második fordulóját, a verseny középdöntőit is. A döntőbe kerülésért összesen 60 csapat méri össze tudását öt helyszínen. A regionális döntőket szeptember 24-től október 9-ig tartják.

Folytatódnak a Mindentudás Egyeteme Klub rendezvényei is, itt havi rendszerességgel tartanak kerekasztal-beszélgetéseket a tudomány legfontosabb kérdéseiről.