Érzelmekkel teli robotmacska - az "igazi" társ<br/>

Vágólapra másolva!
Az interneten gondozható virtuális háziállatok és a tamagocsik után itt az elektronika következő lépése azon állatok ellen, amelyekkel a modern kor embere már hosszabb ideje megosztja akár szűk panellakását is.
Vágólapra másolva!

A japán Omron vállalat elkészítette válaszát a Sony Robo-kutyájának kihívására: megalkotta a Robo-macskát. Ez a Tama névre keresztelt mechanikus állat nem egy egyszerű kis játékmasina, hanem egy igazi technikai kuriózum: kommunikál a külvilággal, méghozzá mindkét irányban. Tama tervezője elmondta, hogy a Robo-macska tulajdonképpen kutatásaik mellékterméke, melyek során az ember és gép közötti érintkezést, kapcsolatot tanulmányozzák.

A Robo-macskának vannak „érzései", pontosabban eltérő módon reagál a különféle ingerekre: például dorombol, ha simogatják, felismeri saját nevét, ha azon szólítják és alszik, ha álmos. Ezek alapján kijelenthető, hogy szeretetet igényel, odafigyelésre, gondozásra van szüksége, mint egy igazi háziállatnak.

Tamát egyáltalán nem úgy kell elképzelni, mint egy automatát, amely utasításokra reagál. Ehelyett az emberi hang minősége (tónusa, lejtése) határozza meg cselekvéseit. Pusztán a hallott hangok erejéből meg tudja állapítani, hogy honnan beszélnek hozzá, és azt is, hogy a beszélő éppen milyen hangulatban van. A bundája alatt elhelyezett nyomásérzékelők tulajdonképpen idegrendszeri funkciót töltenek be, így minél többet simogatják, reakciói annál nagyobb boldogságot tükröznek.

Ezenkívül igazi macskák hangmintáival fejezi ki az alapvetőnek tartott állati érzelmeket: elégedettséget, dühöt, nyugtalanságot, utálatot, félelmet és meglepetést. Mindezek mellett talán a legfigyelemreméltóbb, hogy képes saját személyiség kialakítására. Minden információt elraktároz hosszú távú memóriájában egy kifinomult program segítségével, így a visszacsatolások által szép lassan kialakulnak egyéni érzelmei és sajátos viselkedése.
Vigyázni kell azonban, mert ha egyszerre túl sokáig aktív, igencsak elfárad: elemei kb. egy óra után kimerülnek.

Egyesek szerint ha a Robo-macska az elképzelések szerint működik majd, hosszabb távon akár interaktív háziállat-terápiás módszereknek is könnyen és jól alkalmazható „eszközévé" válhat, elkerülve a megunt és elfeledve sarokba dobott plüssállatkák szomorú sorsát.

Sik András

Ajánló:

További információk, képek és film a robotmacskáról.