Az Argo-program<br/>

Vágólapra másolva!
Az idén kezdik meg az Argo elnevezésű világméretű óceán-megfigyelő hálózat telepítését, amely az óceánok hőmérsékletének és sókoncentrációjának eloszlásáról minden eddiginél részletesebb és pontosabb adatokkal szolgál majd.
Vágólapra másolva!

Az új rendszer a már létező felső óceáni hőmérsékletmérő hálózatra épül, de a mérési pontok sűrítésével, a mélységdimenzió kiterjesztésével, továbbá a sótartalom és az áramlási sebesség mérésével alaposan pontosítja az adatszolgáltatást. A program egyébként nem véletlenül kapta az Argo nevet: az egységek az adatokat közvetlenül a Jason magasságmérő műholdakhoz továbbítják. (Az Argo a görög mondavilág nevezetes hajója, amellyel Jászon és a hős argonauták a távoli Kolchisba hajóztak, hogy elhozzák onnan az aranygyapjat, amelyet Árész ligetében egy éber sárkány őrzött.)

Az Argo-program sokrétű céljai között az is szerepel, hogy a felső óceánréteg hőmérséklet- és sókoncentráció-eloszlásának mérése közben a változásokat folyamatosan nyomon kövessék a felszíntől 2000 méteres mélységig. Az Argo adatai különféle időjárás-előrejelzési, éghajlatváltozási és oceanológiai modellek bemenő és ellenőrző adataiként szolgálnak majd.

Az Argo hálózatának tervezésekor figyelembe vették a már létező megfigyelőhálózat működtetése során összegyűlt tapasztalatokat, az óceán változékonyságságáról a TOPEX/Poseidon altiméterrel kapott adatokat, továbbá a kívánt pontosságú előrejelzést adó klíma és óceánmodellek követelményeit. Az Argo háromezer úszó megfigyelőegységét az óceánokon egymástól 3 fok távolságra helyezik el. Valamennyi egység a saját megfigyelőpontján 10 napos ciklusokban 2000 méteres mélységig merül le, majd visszaemelkedik a felszínre. Az egységek élettartamát 45 évesre tervezik. Az Argo hálózatának adataihoz a szakintézmények szinte egyidejűleg hozzáférhetnek, a tudományos alapossággal ellenőrzött és kiértékelt adatokat pedig néhány hónapos késéssel teszik közzé.



A mérőegység felépítése



Egy úszó mérőegység mozgása

Az Argo tudományos munkacsoportja arra törekszik, hogy a program részfeladatainak megoldásába minél több ország szakértőit és intézményeit vonják be a jelenlegi résztvevők, Ausztrália, Kanada, az Egyesült Államok, Japán és Franciaország mellé.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Korábban:

A globális felmelegedés már jó néhány éve az egyik legtöbbet emlegetett környezeti változás, amely komoly veszélyt jelenthet civilizációnk számára. Eddig főként csak a légkör hőmérséklet-emelkedésével számoltunk, ma már azonban bonyolultabb a kép.