Hurrikánvadászok<br/>

Vágólapra másolva!
A Massachusettsi Egyetem "hurrikánvadásza", Jim Carswell idén ismét berepül a hurrikánok "szemébe": ez már a negyedik ilyen évadja.
Vágólapra másolva!

A Floyd-hurrikán 1999-ben.Repülőgépe magával viszi az egyetemen kifejlesztett csúcstechnológiájú időjárás-érzékelőket, amelyek segítenek majd a pusztító viharok pályájának és erősségének pontosabb előrejelzésében. Az idei "hurrikán évadot" - amely október végéig tart - az átlagosnál erőteljesebbnek jósolják a szakértők, amelyben legalább három nagyon komoly viharra számítanak.

Carswell az egyetem mikrohullámú távérzékelési laboratóriumának mérnöke és tanítványa, Tony Castells, a különlegesen felszerelt repülőgéppel még augusztusban megkezdik nem teljesen veszélytelen berepüléseiket - a nagyobb viharokat csak ezt követően várják.

A kutatók feladata, hogy valós idejű adatokat küldjenek a Nemzeti Hurrikán Központba, s ezzel segítsenek abban, hogy a veszélyeztetett területek lakosságát idejében figyelmeztessék, s szükség esetén kitelepítsék. Carswell szerint a hurrikánba berepülni olyan érzés, "mintha egy hullámvasútra szerelt forgószékre ülnénk". Igaz, a műholdak ma már nagyszerű képeket adnak a hurrikánok helyzetéről és mozgásáról, ám bizonyos, az útvonal pontos előrejelzéséhez nélkülözhetetlen adatok csak a helyszínen, a hurrikán belsejében szerezhetők meg. Az egyes berepülések átlagosan 10 órás időtartamúak, és eközben az akár óránként 300 kilométeres sebességű szélnek is ellenálló gép ötször-tizenötször is áthalad a hurrikán szemén.

A fedélzeten elhelyezett távérzékelőket az egyetem laboratóriumainak kutatói és mérnökei készítették. A víz felszínét és az lehulló csapadékot különlegesen kialakított radar "figyeli", amelynek megfigyeléseiből meghatározható a szél sebessége és iránya. A kutatókat az is érdekli, mennyi vizet tartalmaz a viharrendszer, mivel - mint azt a tavalyi Floyd hurrikán is bizonyította - a vízár gyakran nagyobb károkat okoz, mint maga a forgószél.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Részletes háttéranyag a hurrikánokról és tájfunokról, gazdag linkgyűjteménnyel és képekkel.

Korábban:

1999. május 31. Aki látta a Twister című filmet, némi fogalmat alkothat magának a cikkben olvasható veszélyes kutatásokról, amely a hurrikánoknál is vadabb tornádókkal kapcsolatos.