Töltsd le az életed!

Vágólapra másolva!
A Microsoftot sokan vádolják azzal, hogy teljes ellenőrzése alá akarja vonni az emberek mindennapi életet - egy újabb példa arra, hogy a vád talán talán nem is alaptalan.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOBill Gates szoftverfejlesztői azon dolgoznak, hogy minden fotót, amit készítünk, minden levelet, amit megírunk, magyarán minden emlékünket és élményünket egy olyan "pótagyban" tárolhassuk, ami semmit nem felejt el. A "MyLifeBits" nevű vállalkozás olyan multimédiás adatbázis kifejlesztését tűzte ki célul, mely krónikája az emberi élet eseményeinek, és visszakereshetővé is teszi azokat.

A Microsoft szakemberei szerint erre azért van szükség, mert emlékezetünk halványul, elfelejtjük, mi mikor és hogyan történik velünk. Sokkal jobb, állítja a cég egyik munkatársa, Gordon Bell, ha e megbízhatatlan interpretációk helyett egy hűséges memóriát, a számítógépet alkalmazzuk. Egy hatalmas cipődobozban, amelyben az évek során készített fényképeinket tároljuk, nehéz megtalálni, amit keresünk. És ha mindehhez hozzávesszük a videokazettáink, leveleink, különféle dokumentumaink tömegét, szinte elveszünk a rengetegben. Bell minden lehetséges dokumentumot be kíván rámolni a MyLifeBits adatbázisába.

Forrás: ORIGOA rendszer automatikusan megőrzi minden e-mailjét, mindent, amit interneten olvasott, tárolja a telefonbeszélgetéseit, mindeközben memóriaigénye természetesen óriási. Bell és munkacsoportja szerint azonban legkésőbb öt éven belül 300 dollár alatti áron hozzáférhetővé válik egy 1000 gigabyte-os memória. Mindez elég lesz ahhoz, hogy az év minden egyes napjáról négyórányi videóanyagot tároljon. A beszéd is szöveggé konvertálható és visszakereshető. Ha az ember egy bizonyos életszakaszának eseményeire kíváncsi, csak bebillentyűzi a dátumot, és a rendszer előhívja az összes akkori telefonját, e-mailjét, videóanyagát.

Ma már egyre több olyan hordozható eszköz létezik, amit kamerával is fölszerelnek, úgyhogy napi eseményeket is tárolhatunk majd. A rendszer használója megőrizhet minden dokumentumot, amit elolvasott, minden képet, amit látott, minden hangot, amit hallott. A MyLifeBits még az utódoknak is nagy szolgálatot tehet: bemutathatja, hogyan éltek "őseik". Az ötlet egyébként nem új. Már 1945-ben felvetette az amerikai elnök műszaki tanácsadója, hogy az akkor fejlesztés alatt álló digitális számítógép idővel személyi archívummá változtatható.