Elbúcsúztatták marskutató lányainkat<br/>

Vágólapra másolva!
A Magyar Asztronautikai Társaság és a Magyar Űrkutatási Iroda a 2001. február 5-én megrendezésre kerülő Ifjúsági Fórumon búcsúztatta el a lányokat kaliforniai utazásuk előtt.
Vágólapra másolva!

Az utóbbi hónapokban sokan megismerhették azt a két magyar diákot, akiket több mint tízezer jelentkezőből választott ki a Planetary Society és a NASA egy pályázat során.



Bodó Zsófia (a fenti képen balra) és Gaál Bernadett (jobbra) már a szakmai felkészülés végén tart, s 2001 februárjában Kaliforniában kapcsolódik be a Mars aktív kutatásába. A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) és a Magyar Űrkutatási Iroda a 2001. február 5-én megrendezésre kerülő Ifjúsági Fórumon búcsúztatta el a lányokat a nagy utazás előtt.



A rendezvény egy sajtótájékoztatóval vette kezdetét, ahol Almár Iván csillagász (a fenti képen jobbra) a MANT 1992-ben alapított Ifjúsági Tagozatának rövid történetét vázolta fel. A kezdés nem is lehetett volna pompásabb: kilenc évvel ezelőtt is két magyar fiatal került be az ugyancsak a Planetary Society által kiírt marskutatási pályázat döntőjébe, akik Washingtonba utazhattak. Bernadett és Zsófia tehát nemes hagyományok folytatója.
Almár Iván beszélt a MANT által rendszeresen meghirdetett űrkutatási pályázatokról, amelyeken évente több mint száz fiatal érdeklődő indul, határainkon túlról is. 1997 óta az általános iskolás korosztály is pályázhat, külön kategóriában. 1993 óta a középiskolások között legjobbnak ítélt pályaművek szerzői közül ketten Huntsville-be, a NASA űrtáborába utazhatnak, ahol egy hétig testközelből ismerkedhetnek az űrhajózás gyakorlati részével.

Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) igazgatója a MANT Ifjúsági Tagozatának szerepét méltatta a magyar űrkutatás szakembereinek utánpótlásában, s megköszönte az Abonyi Ivánné vezette szakemberek tudatos és színvonalas munkáját. Ezután a magyar űrkutatás legfontosabb eredményeit bemutató angol nyelvű kiadványokat adott át Zsófinak és Bernadettnek, arra kérve a lányokat, hogy ezzel is öregbítsék jó szakmai hírnevünket Kaliforniában. A MŰI elnöke ezután pompás ajándékokkal - színes űrkutatási poszterekkel - lepte meg az Alternatív Közgazdasági Gimnázium csillagászati szakkörének tagjait, amelynek Zsófi és Bernadett is tagjai, s egyúttal megköszönte a lányok felkészítésében részt vállalók munkáját.

* * * * *

A Planetary Society által kiírt pályázatra (Red Rover Goes to Mars) olyan pályaművet kellett beküldeni, amely a Mars jövőbeni kutatásával kapcsolatos problémák egyikére koncentrál. A pályázatra 44 országból több mint tízezren jelentkeztek. A végső döntés után kilenc győztest hirdettek. 1-1 amerikai, tajvani, brazil és lengyel, illetve 3 indiai és - ami a legnagyszerűbb: 2 magyar diák dolgozatát tartották a legjobbnak a szakemberek. A siker értékét tovább növeli, hogy a magyar diákok saját korcsoportjukban (13-16 év) kettőt szereztek meg a lehetséges három helyből.

A két magyar diák Bodó Zsófia (Budapest, 16) és Gaál Bernadett (Hódmezővásárhely, 16). A lányok 2001 februárjában egy hetet tölthetnek San Diegóban, ahol a NASA kutatóival dolgozhatnak együtt egy aktuális Mars-programban. Lehetőséget kapnak arra, hogy a Mars Global Surveyor űrszonda kamerájával - amely az elmúlt néhány év során forradalmasította a Mars kutatását - felvételeket készítsenek a vörös bolygó felszínéről. Ez az első eset, hogy diákok aktívan is részt vehetnek egy működő űrszonda műszereinek közvetlen vezérlésében. A feladat: leszállóhely kiválasztása egy majdani - várhatóan 2011-ben induló - mintavevő küldetés számára.

A pályaművek szakmai angolra történő nagyszerű fordítását Frey Sándor (Földmérési és Távérzékelési Intézet) végezte el. A felkészülés során a szakmai munkát a mentorokon kívül (Sik András geográfus hallgató és Simon Tamás tanár) a hazai űrkutatás vezető szakemberei, Almár Iván, Both Előd és Horváth András segítették, rendszeres konzultációk és szakirodalom javaslatok formájában. A munkához és az amerikai kapcsolattartókkal folytatott levelezéshez szükséges internetes hozzáférést az [origo]-t is kiadó MATÁVnet Rt. bocsátotta a lányok rendelkezésére, amely az utazás költségeinek egy részét is fedezi.

Ajánló:

Több mint tízezer jelentkezőből választotta ki a Planetary Society és a NASA azt a kilencet, akik közé két magyar pályázó is bekerült. Bodó Zsófia és Gaál Bernadett 2001 februárjában a Mars aktív kutatásába is bekapcsolódik. Az előkészületeket, a kaliforniai munkát és az eredményeket dossziénkban kísérheti figyelemmel. A marskutatás következő 15 éve - Marsi élet: interjú a lehetőséget felvető magyar kutatóval - Magyar diákok a Marson - Marsi élet: viták kereszttüzében - Folyékony víz a Marson! - A Mars Polar Lander küldetésének története - Mars-linkek - interjú Both Előddel, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatójával.

Korábban:

2001. január 31. A vörös bolygó körül keringő Mars Global Surveyor 2001. január 31-én befejezi elsődleges küldetését. Bár a helyzetbeállító rendszer egyik eleme meghibásodott, a tudományos munka zavartalanul folyik tovább. A szondát hamarosan magyar diákok irányítják.