A fénymásolót is észrevenné a Marsi Felderítő

Vágólapra másolva!
Sokan emlékezhetnek arra a fénymásológép-reklámra, amelyben apró zöld "marslakók" is szerepeltek. A következő, példátlan részletességgel térképező Mars-szonda képes lenne "lebuktatni" őket.
Vágólapra másolva!

Minden idők legjobb felbontásával fogja feltérképezni a Marsot az a 2005-ben induló amerikai űrszonda, amelynek megépítésére a napokban a NASA hivatalosan is felkérte a Lockheed Martin Astronautics céget.

A szonda neve Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), s a tervek szerint 2005 augusztusában indul a vörös bolygóhoz. Küldetésének öt és fél évesre tervezett alapszakasza alatt olyan felvételeket készít a felszínről, amelyen a 20-30 centiméteres átmérőjű objektumok (sziklák, felszínformák) is megkülönböztethetők lesznek. Összehasonlításképpen: a jelenleg a Mars körül keringő Mars Global Surveyor (MGS), amely szenzációs fotóival új alapokra helyezte a bolygóval kapcsolatos tudásunkat, legjobb felbontásával is "csak" 1,4-1,5 méter átmérőjű alakzatokat képes elkülöníteni. A Mars Reconnaissance Orbiter képei fogják áthidalni tehát azt a jelenlegi szakadékot, amely az MGS és a felszínre már leszállt egységek (Vikingek, Mars Pathfinder) felbontása között tátong.

A Mars Reconnaissance Orbiter hat tudományos műszeregyüttest hordoz. Ezek között különféle képalkotó berendezések, egy optikai-közeli infravörös spektrométer, radar és az atmoszféra vizsgálatára alkalmas műszer is helyet kap. A szonda fő tudományos célja, hogy az MGS "instrukciói" alapján részletesebben megvizsgálja és feltérképezze azokat a felszíni területeket, ahol víz és esetleg élet előfordulása lehetséges. A szonda példátlan felbontású felvételei alapján fogják kiválasztani azokat a leszállóhelyeket, ahol az évtized vége felé startoló mintavevő küldetések landolhatnak (ezek marsi kőzetanyagot hoznak vissza a Földre, illetve biztonsági okokból először a Nemzetközi Űrállomásra).

Példák a javuló felbontásra. A felső képen a 141 km átmérőjű Holden-kráter látható (teljes kép itt). A Viking-felvétel a kráter tágabb környezetének megfigyelését is lehetővé teszi; látható, hogy a kráter délnyugati részébe (balra, lent) egy völgy (Uzboi Vallis) lép be. A Mars Global Surveyor sokkal jobb felbontású képén a "torkolattól" nem messze sávozott rétegsorok láthatók (középső kép, amely a felső kép bekeretezett területét mutatja). A rétegek eredete nem ismert biztosan, de minden valószínűség szerint az egykori krátertóban lerakódott üledékből cementálódtak össze (teljes kép itt). Végül az alsó képet az 1997-es leszállóegység, a Mars Pathfinder készítette, amelyen még az általa szállított marsjáró is látható. A Mars Reconnaissance Orbiter felbontását körülbelül a középső és az alsó kép felbontása között kell elképzelnünk.

Az összesen 1800 kilogramm tömegű szonda a tervek szerint 12-szer annyi információt küld vissza a Földre, mint az MGS, amely eddig 101 000 képpel gazdagította az emberiséget.

S. T.

Ajánlat:

NASA - Mars Exploration