A GPS nem csak tájékozódásra jó

Vágólapra másolva!
A légköri folyamatok megfigyelésének új módszerét jelenthetik a bolygónk körül keringő navigációs műholdak mérései.
Vágólapra másolva!

Az első GPS-rendszert (Global Positioning System) természetesen hadászati célból hozták létre, napjainkra azonban számtalan területen segíti a társadalmi-gazdasági folyamatok zavartalan működését. A repülőgépek és az óceánjáró hajók navigációja ugyanúgy GPS-műholdak jelei alapján zajlik, mint a legtöbb kamion valamint a fedélzeti számítógéppel felszerelt személyautók irányítása.

A rendszer alapját speciális jeleket sugárzó műholdak és egy földi vevőkészülék képezik, amely pillanatok alatt meghatározza saját földrajzi helyzetét, amennyiben legalább három műholdat érzékel egyidejűleg. Az amerikai NAVSTAR-rendszer például 24 műholdból áll, amelyek hat különböző helyzetű, 20 200 km magasságú pályán keringenek a Föld körül, így a tájékozódás bármely felszíni ponton folyamatosan lehetséges.

A Jet Propulsion Laboratory (JPL) kutatói azonban nem helymeghatározási célra szeretnék használni a GPS-műholdakat. Két kis méretű, a Föld körül alacsony pályán keringő űreszköz segítségével a műholdak rádiójeleit vizsgálják a horizont közelében, amelyet GPS-okkultációs technikának neveznek.

A rádióhullámok beérkezési idejének rendkívül pontos mérése ugyanis óriási mennyiségű információt hordoz azon légköri részek fizikai viszonyairól, amelyen a jelek áthaladtak. Így nagy számú megfigyelésből az atmoszféra függőleges hőmérséklet-, nyomás, sűrűség- és víztartalom-profilja igen pontosan kirajzolódik, amelyekből ezen paraméterek globális eloszlása is megszerkeszthető. Ez pedig óriási előrelépést jelenthet a légköri, óceáni és éghajlati folyamatok részletes megismerése felé, mert az említett profilok és térképek akár minden pillanatban frissíthetők a legújabb GPS-jelek alapján.

Ajánlat:

A mérési adatok elérhetők a JPL GPS Környezeti és Földtudományi Információs Rendszerében

Korábban az [origo]-ban:

Környezeti veszélyek és távérzékelés
2001.09.12. Földünk globális problémái valós veszélyt jelenthetnek teljes lakosságára nézve. Ám épp a méret miatt, a legtöbb ilyen kérdéskör csak nagy területeket lefedő adatok alapján tanulmányozható hatékonyan. Ez indokolja annak az egy hetes, a távérzékeléssel és a környezeti biztonság kérdéseivel foglalkozó tudományos rendezvénynek a témaválasztását, amelyet a múlt héten rendeztek Budapesten.

Globális navigációs problémák - pilóták és tengerészek ma éjjel óvakodjanak!
1999.08.21. A magánrepülőgépek pilótái, illetve egyes hajósok, utazók és gépkocsivezetők szombaton éjjel könnyen elveszíthetik tájékozódó-képességüket, ha a GPS-rendszerre támaszkodnak. A műholdas navigációs hálózatot ugyanis egy olyan számítógépes veszély fenyegeti, amely az ezredfordulós problémához hasonlítható.