Üvegbe zárt finomságok

Vágólapra másolva!
Széppé varázsolnád konyhádat, ebédlődet vagy egyedi ajándékkal szeretnéd meglepni barátaidat? Irány a sufni, ahonnan előkerülhet néhány egyszerű alapanyag, és máris kész az olcsó, rusztikus konyhai dekoráció. Keress pár szép formájú üveget, szerezz be néhány zöldség- és gyümölcsfélét, és egy kis kézügyességre is szükség lesz. Szakácsunk kedvenc hobbiját mutatja most be nektek.
Vágólapra másolva!

Mindig nagy élmény, ha bejutok egy régi ház éléskamrájába vagy egy lebontás előtt álló házikó padlására. A sok limlom között mindig megtalálom a számomra kedves dolgokat. Hogy mik is ezek? Régi befőttes üvegek, melyek minél nagyobbak és "régies" alakúak, annál jobban beindul a fantáziám, mivel is lehetne megtölteni, vagy élővé tenni. Sokunknak nincs lehetősége turkálni a régiségek között, sebaj! Lakberendezési boltokban is beszerezhetünk szép alakú, jól záródó öblös üvegeket. Én is ezt tettem, nézzétek meg, mi is lett belőle!



Gyümölcsös ecetek

Válogassunk gyümölcsleves, sűrített paradicsomos üvegek között. Fő szempont, hogy az üveg szája körülbelül 3-4 centi átmérőjű legyen. Áztassuk le róla címkét és mossuk tisztára.
Nézzük a hozzávalókat!
Használhatjuk a kapor ernyős virágját, akkor a legjobb, ha már a magok kifejlődtek, de még nem száradtak meg, nem pereg le, ha az üvegekbe teszzük. Kezünkkel fogjuk össze, közepébe tegyünk fürtös ribizlit vagy málnát, szedret. Óvatosan a magokkal felfelé helyezzük az üvegbe. Szórjunk rá pár szem feketeborsot és mustármagot. Egy fazékban forraljunk fel fele mennyiségű 10%-os ecetet és vizet. Ha már kihűlt, töltsük fel vele az üvegeket. Zárjuk le jól, majd natúr papírral kötözzük le a tetejét. Pár nap állás után a bogyós gyümölcsöktől szép színűek és jó ízűek lesznek az eceteink.



Üvegbe zárt gyümölcsök, zöldségek

Mandarinnal, citrommal

Szépségükhöz hozzájárul az üveg nagysága is, minél nagyobb az üveg, annál jobban érvényesülnek a szépen elrendezett gyümölcsök. Lényeg, hogy kezünk beférjen az üveg száján.
Elkészítésükhöz egyforma méretű, lehetőleg kisebb gyümölcsdarabokat válogassunk. Vágjuk kétfelé a gyümölcsöt, és kezünkkel igazgatva kezdjük el a feltöltést. A közepét mindig töltsük ki, hogy összetartsa, majd a vágásfelületükkel kifelé nézve illesszük egymás mellé a gyümölcsöket. Arra ügyeljünk, hogy mindig szorosan illeszkedjenek, mert feltöltés után elúszhatnak. Rejthetünk közéjük pár szem csillagánizst, szegfűszeget vagy fahéj rudat.
Egy fazékban forraljunk fel másfél liter vizet, adjunk hozzá három evőkanálnyi sót, 3 dl 20%-os ecetet és tizenöt evőkanál cukrot. A megtöltött üveg tetejére tegyünk egy teáskanálnyi borként, majd a kissé kihűlt savanyúság lével töltsük fel. Jól zárjuk le, majd natúr papírral kössük le a tetejét.
Étkezési célra nem alkalmas, csak dekorációként használjuk!