Csökkent az infláció augusztusban

Vágólapra másolva!
A fogyasztói árak augusztusban 0,2 százalékkal csökkentek júliushoz képest, és 8,7 százalékkal haladták meg a 2000 augusztusi szintet. Az év első nyolc hónapjában az árak átlagosan 10,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők augusztusra 9 százalék alatti inflációt vártak. Londoni és hazai elemzők egybahangzóan úgy vélekednek, hogy a vártnál kedvezőbb inflációs adatokat az élelmiszerár-infláció gyengülése okozta.
Vágólapra másolva!

A KSH által számított maginfláció havi üteme 0,6 százalék, az egy évre visszatekintő 9,6 százalék volt augusztusban, decembertől augusztusig pedig 5,9 százalékkal növekedtek az árak.

A fogyasztói árak júliusban 0,1 százalékkal nőttek júniushoz képest, és 9,4 százalékkal haladták meg a 2000 júliusi szintet, az első hét hónapban az árak átlagosan 10,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Tavaly augusztusban a havi infláció 0,5 százalék, a 12 havi 9,6 százalék volt.

A KSH közlése szerint az élelmiszereknél bekövetkezett árcsökkenés 0,24 százalékkal, a ruházati cikkeké 0,17 százalékkal, üzemanyagoké 0,02-0,02 százalékkal mérsékelte az árakat az előző hónaphoz viszonyítva. A háztartási energia drágulása 0,13 százalékkal, a szolgáltatásoké 0,08 százalékkal, a szeszes italok, dohányáruké 0,05 százalékkal emelte az előző hónaphoz mért indexet.

Az idei év augusztusában a központi intézkedések - a vezetékes gáz ár-növekedésének hatására - 0,1 százalékkal növelték a fogyasztói árindexet, míg a piaci jellegű árváltozások összességében csökkentették a KSH jelentése szerint.

Júliushoz képest az élelmiszerek ára átlagosan 1,0 százalékkal mérséklődött. Az átlagot meghaladó mértékben, 13,5 százalékkal csökkent az idényáras élelmiszerek ára és 1,5 százalékkal a liszté. Emellett 0,2 százalékkal csökkent a vaj, vajkrém és a sajt ára, és 0,7 százalékkal a kávéé. Emelkedett viszont 1-1 százalékkal a zsiradékok és a sertéshús ára.

A járművek átlagosan 0,6 százalékkal, a kulturális cikkek pedig 0,4 százalékkal kerültek kevesebbe, mint az előző hónapban. A háztartási energia körében 1,6 százalékos, a szeszes italok, dohányáruknál 0,5 százalékos, a szolgáltatásoknál 0,3 százalékos áremelkedés következett be. A vezetékes gáz - a júliustól érvényes áremelés hatására - augusztusban átlagosan 5,9 százalékkal került többe. A statisztikusok szerint az áremelés teljes hatása szeptemberben jelentkezik a fogyasztói árindexben. A palackos gáz ára augusztusban 2,8 százalékkal csökkent.

Tizenkét hónap alatt, 2000 augusztusához viszonyítva az élelmiszerek árai 12,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 34, a párizsi, kolbász 26, a szalámi, sonka 25, a tej 24, a cukor 22, a kenyér 21, a sertéshús és a vaj, vajkrém 19 százalékkal drágult. A margarin árának 4 százalékos, a rizs, a csokoládé, a kakaó 5 százalékos, az üdítőitalok 6 százalékos és az étolaj 7 százalékos növekedése jóval átlag alatti volt - közölte a KSH.

Stephen Gilmore, a Morgan Stanley Dean Witter befektetési ház térségi vezető elemzője szerint az augusztusi 12 havi infláció még a cég által vártnál is jobb volt. A piacon azonban sokan már sejthették, hogy ennél jobb lesz a tényleges adat, miután az MNB előző nap kamatcsökkentésről döntött - mondta Gilmore. Az elemző szerint a Monetáris Tanács döntését a Morgan Stanley Dean Witter elemzői későbbre várták, mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a hétfői kamatcsökkentést sem tartja idő előttinek. Az elemző egyértelműen az élelmiszerár-infláció gyengülésének tulajdonította a kedvező augusztusi adatot, s közölte, hogy az új számok alapján 7 százalék körüli év végi 12 havi átfogó inflációt vár a korábbi 7,2-7,3 százalékos előrejelzés után.

Charles Robertson, az ING Barings elemzője előzőleg 8,8 százalékos éves fogyasztói inflációt várt augusztusra. Az ennél is jobb tényleges adatban az élelmiszerárak mutatkoznak, amelyek - miután előzőleg két évig felfelé hajtották az inflációt - most már a várakozásoknak megfelelően inflációcsökkentő tényezőként hatnak - mondta. A korábbi meredek élelmiszerár-emelkedésben jórészt olyan kivételes tényezők - például a tavalyi aszály - játszották a főszerepet, amelyek így együtt jó eséllyel nem ismétlődnek meg - mondta Robertson. Az elemző szerint az idei év végi 12 havi infláció 7 százalék körüli, jövőre 4-5 százalék lehet.

A hazai gazdaságkutatók szerint a várakozásoknál is kedvezőbben alakultak augusztusban a fogyasztói árak, ám az alapdrágulás, a maginfláció még mindig magas. A kutatók az idén egyhangúan 9,3 százalékos éves átlagos fogyasztói árnövekedést és 8 százalék körüli december/decemberi inflációt tartanak valószínűnek.

Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója fontos és kedvező változásnak tartotta, hogy hosszú idő óta először csökkentek az árak a megelőző hónaphoz képest. A kutató emlékeztetett arra, hogy a havi árcsökkenés a nyári hónapokban nem számít kivételesnek, az idényáras termékeknek, illetve a ruházati kiárusításoknak köszönhetően. Ennek ellenére az elmúlt két évben a nyári hónapokban sem csökkentek a fogyasztói árak.

Az augusztusi adat kedvezően hathat az inflációs várakozásokra - vélte Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa. Hozzátette azonban, hogy az élelmiszeráraknak a KSH szerinti csökkenését a fogyasztók lényegében nem érzékelték, az adatokat a társadalmi tapasztalatok nem támasztják alá maradéktalanul.

A fogyasztói árak augusztusi 8,7 százalékos növekedése a várakozásoknak megfelelő adat, és azt is mutatja, hogy júliust követően erőteljesen mérséklődik az inflációs ütem, hiszen két hónapja még 10 százalék feletti havi drágulást mértek - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az adatokra reagálva.

A pénzügyminiszter kijelentette: az augusztusi adat is arra utal, hogy teljesülni fog a kormányzat inflációs várakozása, és decemberre az egy évre visszatekintő havi fogyasztóiár-emelkedés 7 százalék körül lesz.

A pénzügyminiszter szerint az árfolyampolitika, a forint erősödésének inflációcsökkentő hatása már most is jelentkezik, például az üzemanyagárak terén, s ez a hatás az év hátralevő részében még erőteljesebb lesz.

(MTI)

Ajánlat:

Központi Statisztikai Hivatal

Pénzügyminisztérium