Földsúroló kisbolygót figyelhetünk meg vasárnap

Vágólapra másolva!
Izgalomra csak az adhat okot, hogy 50 évenként egyszer van esély ilyen látványra.
Vágólapra másolva!

Kisebb távcsövekkel vagy binokulárokkal is megfigyelhető a hétvégén egy földsúroló kisbolygó, amint körülbelül a Hold távolságában halad el a Föld mellett. Szakértők szerint fél évszázadonként adódik lehetőség arra, hogy nem professzionális műszerekkel ilyen közelről figyelhessünk meg egy kisbolygót.

További információ a 2002 NY40 kisbolygóról és keresőtérkép a Polaris Csillagvizsgáló honlapján találhatóhttp://polaris.mcse.hu/aktualis/2002NY40

A 2002 NY40 jelzésű égitest - nem keverendő össze a közelmúltban nagy izgalmakat okozó 2002 NT7-tel - átmérője kb. 500 méter. Vasárnap nem egészen 530 000 km-es távolságban halad el a Föld mellett (a Hold átlagos földtávolsága 384 000 km). Ismét nagy szerencsénk van, hiszen biztonságos távolságból szemlélhetjük az eseményeket - olvashatjuk a megnyugtató szavakat a Polaris Csillagvizsgáló honlapján.

Európából a legjobban a vasárnap első óráiban, hajnal előtt láthatjuk, amint elhalad a fényes Vega csillag mellett. Vasárnap, 9 óra 47 perckor lesz a legközelebb a Földünkhöz. Nálunk ekkor már világos nappal van, de a 17/18-i éjszakán egyre gyorsuló mozgását mi is könnyen megfigyelhetjük.

A közelítés alkalmából nagyszabású távcsöves bemutatóval készül a Polaris Csillagvizsgáló.