A Marlboro a leginkább rákkeltő cigaretta

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók szerint a Marlboro cigaretták nagyobb arányban tartalmaznak egyes karcinogén anyagokat, mint piaci versenytársaik.
Vágólapra másolva!

A kutatók összesen 13 országban vizsgálták a helyi piacokon kapható cigarettafajták összetételét. A világ első számú márkáját a rivális termékekkel összehasonlítva arra a következtetésre jutottak, hogy a Marlboro a dohányfüstben található nitrozamin mennyiségének tekintetében is piacvezető.

Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Ellenőrző Központjának kutatói a 13 ország közül tizenegyben találták úgy, hogy a Marlboro cigaretták nitrozamintartalma meghaladja a versenytársakét. Ráadásul a Marlboro nitrozaminkoncentrációja tíz országban, köztük Japánban és Németországban meghaladta a többi cigaretta értékeinek kétszeresét.

A Nicotine & Tobacco Research című szaklapban közzétett eredmények megjelenése olyan időszakra esik, amikor az amerikai típusú, kevert dohányból készített "blended" cigaretták iránti kereslet világszerte folyamatosan növekszik.

A kutatást vezető David Ashley, a Betegségmegelőzési és Ellenőrző Központ dohányszakértője a Reutersnek elmondta: egyelőre nem bizonyított, hogy a magasabb nitrozaminértékek egyértelműen magasabb rákos megbetegedési arányokhoz vezetnének: "Bizonyos, hogy a cigaretták nitrozaminszintjének csökkentése önmagában nem tenné 'egészségesebbé' a dohányzást."

Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint 1,2 milliárd ember dohányzik a világon, és évente négymillió ember halálát okozza a rák és más, a dohányzással kapcsolatos betegség.

A Marlboro termékeket forgalmazó Philip Morris cég képviselői elmondták, hogy termékeik magasabb nitrozaminszintjében semmi meglepő nincs, hiszen az amerikai érlelési és gyártási eljárások következtében az amerikai cigarettákra ez hagyományosan jellemző. A Philip Morris szóvivője, Brendan McCormick szerint cége eddig is 35 millió dollárt költött arra, hogy csökkentse ennek a rákkeltő anyagnak az előfordulási szintjét termékeikben.

A dohányzásellenes szervezetek ugyanakkor úgy vélik, a dohányipar nem sokat tett azért, hogy csökkentse a káros anyagok előfordulási arányait: "A most közzétett eredmények mindössze tovább gyarapítják azon példák sorát, amelyek alátámasztják, hogy a dohányipart a legkisebb mértékben sem érdekli a dohányosok egészsége. Ez a példa is amellett szól, a kormányzatnak szabályozni kellene a dohánytermékeket” - mondta el Matthew Myers, a Campaign for Tobacco-Free Kids elnöke.