Minden harmadik magyar szenvedélyfüggő

Vágólapra másolva!
Az emberek 90 százaléka függő: a kávézás, tévézés, internet, pénzszerzés, kényszeres evés, szex, alkohol vagy kábítószer szenvedélye befolyásolja életüket - állapítja meg az Egészségügyi Világszervezet egyik felmérése. Kedden tartották a szenvedélyek napját, ahol az előadásokon kiderült, minden harmadik magyar szenvedélyfüggő - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

Magyarországon minden harmadik ember szenvedélyfüggő - állítja Veér András pszichiáter. Az ötödször megrendezett szenvedélyek napján a mindennapi szenvedélyekről tartottak előadásokat kedden a Corvin moziban. Veér András szerint az összes szenvedély alapja a szorongás - írja a Magyar Hírlap.

A konferencián elhangzott, Magyarország már nem világelső alkoholizmusban, hanem a hetedik. A fiatalok általános iskolás korukban kerülnek kapcsolatba az alkohollal, középiskolás korukra túl vannak az első lerészegedésen. Alkohol miatt évente 50 ezren halnak meg. Magyarországon 500-600 ezer alkoholista él.

A magyarok közül minden harmadik cigarettázik, összesen 3,5 millióan. Jellemző, hogy többségük úgy véli, bármikor abba tudná hagyni. Akik 21 éves koruk előtt kezdenek dohányozni, kevésbé sikerül a leszokás, mint akik később - mondta Veér András. Magyarországon húszpercenként hal meg valaki cigarettázás okozta betegségben.

Káros szenvedélyekről a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/egeszseg/egeszsegugy/karos_szenvedelyek/

Szabó Pál pszichológus szerint az anorexia és a bulimia legalább olyan gyakori itthon, mint az uniós országokban. A professzor kutatásai szerint a lakosság 2 százaléka súlyos étkezési zavarokkal küzd, de az arány 5-6 százalékos, ha a csak részleges problémákkal küzdőket számolják. A bulimiás egy-egy falási roham után mindent megtesz, hogy csökkentse súlyát, és egy 165-170 cm-es, 30 kilogrammos anorexiás túlsúlyosnak érzi magát. Utóbbiak 8-9 százaléka tíz év alatt meghal. Ezek a problémák a tizen-huszonéves nőket érintik leginkább.

Magyarországon százötvenezer rendszeres kábítószerfogyasztó és félmillió alkalmi használó van, orvoshoz mégis csupán 10-12 ezren fordulnak. A fővárosi középiskolások közül minden negyedik kipróbált már valamilyen drogot. Évente 20-40 ember hal meg kábítószer-túladagolásban.

A Névtelen Szerencsejátékosok Egyesülete 50 országban működik. Volt közöttük olyan, aki a legdurvább időszakban 15 órákat egyfolytában játékgépezett. A játékos sose nyer, ha mégis, újra bedobja - jegyezte meg a Fekete Péter néven bemutatkozó volt játékfüggő. Statisztikák szerint a felnőttek 1 százaléka tartozik a szenvedélyes játékosok közé - írja a Magyar Hírlap.