Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Ismeretlen makik Madagaszkáron

Vágólapra másolva!
Két eddig ismeretlen makifajt azonosítottak Madagaszkár szigetén, ezzel 47-ről 49-re nőtt a bolygónkon ismert makifajok száma.
Vágólapra másolva!

A makik és lemurok a Földünkön élő legveszélyeztetettebb főemlősök. Egyedül a 165 millió évvel ezelőtt izolálódott Madagaszkár szigetén élnek - e korai elszigeteltség miatt Madagaszkár ma számtalan olyan állat- és növényfaj otthona, amely kizárólag itt, az afrikai kontinenstől keletre eső szigeten él.

A két új faj azonosításához vadon élő makik DNS-ének elemzésével jutottak német és madagaszkári kutatók. A törpemaki-félék családjába tartozó, Mirza zaza névre keresztelt óriás törpemaki hosszú, bozontos farkával leginkább egy amerikai szürkemókushoz hasonlatos. (A "zaza" a sziget lakóinak nyelvén, a malagasin kölyköt jelent.) Korábban úgy tartották, hogy a Madagaszkár nyugati, illetve keleti részén elkülönülten élő törpemaki populációk egyazon fajhoz tartoznak. A morfológiai és genetikai vizsgálatokból azonban kiderült, hogy valójában két külön fajról beszélhetünk, amelyek mintegy 23 millió éve váltak külön egymástól.

Az egérmaki

A másik új faj az egérmakik eddig ismert nyolc faját gyarapítja: a Microcebus lehilahytsara, avagy Goodman egérmakija névre keresztelt állat a kelet-madagaszkári esőerdők lakója. Az egérnél alig valamivel nagyobb makit apró, kerek fülei és világos orrcsíkja teszi jellegzetessé. "Ez a kis állat a sziget egyik természetvédelmi területén, az ökoturisták által igen látogatott erdőkben él. Ez világossá teszi, mennyi rejtett kincset tartogathat még a kutatók számára e különleges sziget élővilága " - magyarázza a faj "keresztapja", Steve Goodman, a WWF és a chicagói Field Museum munkatársa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről