Focirégész nevű sorozatunkban leporoljuk a múlt emlékeit, és felidézzük a mai dátum legemlékezetesebb futballeseményeit. Nézzük, mi történt szeptember 23-án!

2000-ben ezen a napon játszották az olimpia tornán a negyeddöntőket, amelyek nem kevés meglepetést hoztak, hiszen nem jutott tovább a címvédő Nigéria, a legnagyobb favoritnak számító Brazília és a titkos esélyesnek tartott Japán sem.

A legnagyobb szenzációt természetesen a selecao kiesése jelentette, mert bár a brazilok egyáltalán nem játszottak meggyőzően a csoportmérkőzések során, ennek ellenére Vanderlei Luxemburgo csapatától mindenki aranyérmet várt, leginkább maguk a dél-amerikaiak.

A brazil tréner a Kamerun elleni összecsapás előtt kicsit megkavarta kezdő csapatát, Geovanni helyett Lucas került be a tizenegy csatársorába, bár Luxemburgo jó előre kijelentette, hogy Geovanni mindenképpen beáll a második játékrészre. Az újabb támadóra szüksége is volt a selecaónak, mivel az afrikai gárda az első félidőben Patrick Mboma parádés szabadrúgásával megszerezte a vezetést.

A dél-amerikaiak azonban még emberelőnyben sem tudtak betalálni, és már a hosszabításban jártak a gárdák, amikor Ronaldinhónak mégis sikerült egalizálni. Ez a gól szintén szabadrúgásból esett, ráadásul Aaron Nguimbat is piros lapot kapott, vagyis a brazilok kettős emberelőnyben küzdhettek az aranygólért, amit azonban mégis a kameruniaknak sikerült megszerezniük.

A dél-amerikaiak becsületét Chile mentette meg, Iván Zamoranóék a címvédő Nigériát páholták el alaposan (4-1). A Szuper Sasoknak esélyük sem volt a győzelemre, a chileiek már az első játékrészben háromgólos előnyt szereztek, és a szünet után is tetszés szerint alakították ki a helyzeteket. Ezzel a diadallal Nelson Acosta gárdája esélyessé lépett elő, Zamorano pedig a góllövőlista élére ugrott.

A legnagyobb izgalmakat az Egyesült Államok és Japán összecsapása hozta, és végül az amerikai gárda jutott a legjobb négy közé, amely csak a legutolsó percben egyenlített ki egy meglehetősen vitatható tizenegyesből. Az ázsiai gárda kétszer is vezetést szerzett, de az amik mindkétszer egalizáltak: előbb Wolff vette be Narazaki kapuját - majd gólját követően a szögletzászlónál meglehetősen érdekes gólörömöt produkált, kockadobást mímelve -, az utolsó percben pedig az ő műesését "ette meg" a bíró (2-2).

A hosszabbításban nem született gól, a tizenegyesrúgások során pedig éppen a japánok legnagyobb sztárja, Hidetosi Nakata hibázott, a kapufát találta el. A legnagyobb rangadót az európai derbi hozta, a spanyolok és az olaszok kilencven percen keresztül birkóztak egymással, és a rendkívül kiegyenlített találkozót egyetlen szerencsés gól döntötte el. A találat barcelonai koprodukcióban született: Xavi passzolt két szép csel után Gabrihoz, aki a tizenhatoson belülről a hosszú sarkot vette célba, a labda pedig a kapufáról pattant a hálóba (1-0).

Kamerun - Brazília 2-1 (1-0, 1-1, 1-1)