Még mindig tartanak gátszakadástól

Vágólapra másolva!
Lassan vonul le az árhullám a magyarországi folyókon, emiatt szakemberek szerint továbbra is fennáll a gátszakadás veszélye. 710 kilométernyi védvonalon továbbra is rendkívüli készültséget tartanak fenn. A Hármas-Körösön hétfőn újabb rézsű csúszott meg, a helyszínre még kedden is katonai helikopterek szállítják a zsákokat.
Vágólapra másolva!

Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára
szerint a jelenlegi előrejelzések tükrében akár két hét múlva el lehet mondani, hogy "megfogtuk ezt az árhullámot", elmúlt a veszély, de a csapadék még megviccelhet minket.

"A figyelem nem lanyhulhat"

A vízügyi államtitkár elmondta, hogy az elmúlt napokban 5-10 milliméternyi csapadék esett, ami a nyugati vízgyűjtőben okozott kisebb-nagyobb árhullámokat, ez megtörténhet a keleti vízgyűjtőben is, de nagy veszélyt nem jelent. Varga Miklós a védekezés kapcsán kifejtette, hogy a figyelem nem lanyhulhat, bár csökkenteni lehetett a védekezésen résztvevő katonai és tűzoltósági alakulatok létszámát. A készenléti állapot, illetve a szükség esetén felhasználásra kerülő helikopterek maradnak.

Az eddig ismert magyarországi kárérték messze nem éri el azt a határt, amikor hozzá lehet nyúlni az Európai Unió szolidaritási alapjához, de jelenleg tárgyalások folynak, hogy szükség esetén más kárt szenvedett országokkal együtt létrejöhessen regionális kárenyhítés - mondta a politikus, aki szerint a jövőben a Tisza völgyében az Új Magyarország program keretében, uniós forrásokkal kerülhet sor árvízmegelőzésre, gáterősítésre, a támogatások összegét azonban még korai lenne megmondani.

Dobson Tibor, a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője azt közölte, hogy a védekezésre eddig felhasznált homokzsákok száma elérte a 11,3 milliót. A lakossággal együtt - jelenleg 15 385 ember dolgozik a védekezéseknél, a kitelepített emberek száma pedig 1 534, akik a veszély elmúltával tudnak visszatérni otthonukba.

Továbbra is lassan apad a Tisza teljes magyarországi szakasza, mindössze 9-11 centiméterrel csökken naponta a vízszint - olvasható az Országos Műszaki Irányító Törzs keddi közleményében. Kedden reggel a folyó vízállása Szolnoknál 958, Szegednél pedig 946 centiméter volt. A Tisza árhullámának levonulását kedvezőtlenül befolyásolja, hogy a dunai torkolatban az apadás lelassult, a hét végére újabb vízszintemelkedés várható. A gátak átázásának veszélye miatt, a Tisza mentén továbbra is a szokásosnál jobban megerősített figyelőszolgálat működik.

Szegedről már elviszik a homokzsákokat

Szeged belvárosában azonban már elkezdődött azoknak az ellennyomó medencéknek a bontása, amelyeket homokzsákból építettek a szivárgások csökkentésére homokzsákból. "A munkálatok előreláthatólag egy hétig tartanak, mert 200 ezer homokzsákot kell kiüríteni és elszállítani" - tájékoztatta az MTI-t Kozák Péter szakasz-védelemvezető kedden. A bontást azért kezdhették meg, mert a Tisza vízállása a partfal járdaszintje alá csökkent. Bár az előrejelzések szerint a folyón nem érkezik újabb árhullám, biztonsági okokból a partfal átjáróit - az úgynevezett kulisszanyílásokat - lezáró védműveket leghamarabb csak egy hét múlva kezdik el bontani.

A vízállás csökkenése lehetővé teszi, hogy fokozatosan megnyissák a Felső Tisza-part lezárt részét is. Az útszakasz vizsgálatát követően várhatóan először - sebességkorlátozás mellett - a tömegközlekedési járművek használhatják majd az utat. Hétvégére várhatóan 9 méter alá csökken a folyó vízszintje - tudatta a szakasz-védelemvezető.

A Hármas-Körösnél helikopterek segítenek

A Hármas-Körös apadása is lassú, Szarvasnál 878, Kunszentmártonnál pedig 946 centiméter volt a vízállás. Rendkívüli készültségi fokozatot összesen 710 kilométer védvonalon tartanak fenn: a Tisza Szolnok és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a Zagyva és a Maros folyó torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán.

Forrás: MTI
Forrás: MTI

A Hármas-Körösnél egész éjszaka dolgoztak a katonák és a vízügyesek, mivel egy újabb rézsű csúszott meg. A kritikus töltésszakaszra motorcsónakkal vontatott, pontonos járműkkel vitték a víz felől a homokzsákokat - közölte kedden a térségi vízügyi igazgatóság tájékoztatási ügyeletese az MTI-vel. Az újabb rézsűcsúszás hétfőn történt a déli órákban, a folyó jobb partján a 13.400 méteres töltésszelvényben, az István-házánál korábban bekövetkezett csúszáshoz közel.

A mintegy 10-15 méteres hosszúságban megcsúszott rézsűhöz azonnal katonai helikopteres segítséget kértek, a légi járművek hétfő estig kaviccsal és homokkal megtöltött, nagyméretű zsákokat szállítottak a területre. A helikopterek kedden reggel ismét munkába álltak. "Stabilizálódik a helyzet, de a helikopterek ma még kint lesznek" - tudta meg az [origo] a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szolnoki központjának munkatársától.

A hétfőivel együtt, már tíz helyen csúszott meg a töltés a Közép-Tisza, illetve a Hármas-Körös torkolati szakasza mentén. A szakemberek folyamatosan arra figyelmeztetnek, hogy a két folyón az apadás ugyan lassan megindult, ám az átázott gátak miatt, bármikor és bárhol becsúszhat a rézsű, bekövetkezhet suvadás, azaz megrepedhet a gát.

Az április 19-ei tetőzés óta mintegy másfél métert apadt a Hármas-Körös Gyománál - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője kedden az MTI-vel. A folyó 909 centiméteres vízállással tetőzött és május másodikán reggelre 140 centiméterrel 769 centiméterre apadt.

Az igazgatóság 260 kilométeren védekezik, amelyből 77,5 kilométeren tart fenn rendkívüli készültséget. Harmadfok mellett védekeznek a Hortobágy-Berettyón, másodfokú a készültség a Berettyón és a Sebes-Körös alsó szakaszán, míg a Kettős-Körösön a legalacsonyabb a készültség.

Az árvízi veszélyhelyzet és a rendkívüli készültség feloldását kérte kedden a kormánytól a Hármas-Körös Békés megyei szakaszaira a megyei védelmi bizottság. Az Országos Műszaki Irányító Törzs már elfogadta a KÖRKÖVIZIG javaslatát a helyreállítási munkák ütemezésére, amelynek várható költsége eléri majd a 240 millió forintot.

Több helyen csökkentették a készültséget

Megszűnt viszont az árvízvédelmi készültség a Tisza Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakaszán, miután mindenütt a mértékadó szint alá csökkent a folyó vízállása - közölte kedden az MTI-vel Dajka István, a nyíregyházi Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság helyettes vezetője.

A Tiszába torkolló Krasznán ugyancsak meg lehetett szüntetni a készenlétet, a Lónyay-főcsatorna Berkesz és Kótaj közötti részén viszont még szükség van az első fokú, figyelőszolgálatot jelentő készültségre. A Nyíregyházához közeli főcsatornán, a számítások szerint szerdán késő estig csökken készültségi szint alá a vízállás.

Az igazgatóhelyettes-főmérnök tájékoztatása szerint a Tiszán és szabolcsi mellékfolyóin hét nagyobb árhullám alakult ki az idén, s a legutóbbi miatt több, mint 70 napig tartó védekezésre volt szükség. Az árhullámok a védművekben jelentős károkat okoztak, amelyek felmérését már megkezdték a vízügyi szakemberek. Dajka István becslése szerint milliárdos károk keletkeztek a térség árvízvédelmi műtárgyaiban. A belvíz elleni védekezés még nem fejeződött be Szabolcsban, jelenleg 12.700 hektár földet borít víz.

Felső-Szabolcs három belvízvédelmi szakaszán, valamint két vízgazdálkodási társulat területén másodfokú, míg a Szamos-Kraszna-közben első fokú a belvízvédelmi készültség, s húsz önkormányzat is készenlétet tart területének víztelenítésére.

Másodfokúra csökkentette az árvízvédelmi készültséget kedden a Tisza Tiszafüred és Tiszakeszi közötti szakaszán a Tiszántúli környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) - közölte az MTI-vel Kóthay László védelemvezető.

Tiszakeszi és Rakamaz között már hétfőn este elsőfokúra mérsékelték az árvízvédelmi készültséget. A folyó lassan apad, Tojaknál kedden 663 centiméter vízmagasságot mértek. Kóthay László elmondta azt is, hogy Mezőtúrnál még mindig zárva van az árvízkapu, az ágotai árvízi vészelzáróművön keresztül pedig másodpercenként 10 köbméter vizet eresztenek be a főcsatorna alsó szakaszára. A nagyiváni tározóban és környékén már mint egy 63,5 millió köbméter vizet tartanak vissza.

A Berettyó-Sebes-Körös deltában másodfokú az árvízvédelmi készültség - mondta a védelemvezető. Hozzátette: a Tikövizig 12 belvízvédelmi szakaszából 6-ban harmadfokú, további 6 szakaszon pedig másodfokú belvízvédelmi készültséget is fenntartanak.

Az árhullámok Észak-Magyarországon is levonulóban vannak. A Tiszán Tokaj térségében egy nap alatt átlagosan 20-22 centimétert apadt a folyó vízszintje, kedden Tokajnál 663 centimétert, míg Tiszapalkonyánál 595 centiméteres vízállást mértek. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) területén jelenleg 225 kilométernyi árvízvédelmi szakasz mentén tartanak fenn készültséget, ebből 181 kilométeren elsőfokú, 44 kilométeres szakaszon másodfokú a riasztás.

A Tisza mentén Tokajtól Négyesig elsőfokú a készültség, Négyes és Újlőrincfalva között pedig másodfok van érvényben. Az Ékövizig elsőfokú árvízvédelmi készültséget tart fenn a Takta teljes szakaszán, valamint a Bodrog mentén Sárospatak térségében.

A Dunán, a Murán és a Rábán az elmúlt napok csapadékos időjárásának hatására kisebb árhullám alakult ki. Reggel, Nagybajcsnál 503 centimétert, Budapestnél 581-t mértek.

MTI / [origo]