Balhéval indul Rogán polgármesteri karrierje

Vágólapra másolva!
Letámadásról és ámokfutásról beszél az V. kerületi MSZP, miután az MSZP és az SZDSZ képviselői helyett is fideszeseket ültetett Belváros-Lipótváros önkormányzati bizottságaiba Rogán Antal frissen megválasztott fideszes polgármester. Rogán szerint csak így tudták megkezdeni az önkormányzati munkát, az MSZP szerint azonban sérült az önkormányzati törvény.
Vágólapra másolva!

Fideszes képviselőket ültetett a szocialisták és szabad demokraták helyére az V. kerületi önkormányzat bizottságaiba Rogán Antal, miután a kormánypártok frakciói előzőleg nem jelöltek képviselőket a nekik felajánlott helyekre. Az MSZP és az SZDSZ döntését azzal indokolta, hogy aránytalan diktátumnak tartották a Rogán által számukra felkínált bizottsági helyek számát, és erről még tárgyalni szerettek volna. Belváros-Lipótváros új polgármestere azonban mindezt úgy értékelte, hogy a két párt nem akar részt venni az önkormányzat határozatait előkészítő bizottságok munkájában, így - a munka azonnali megkezdése érdekében - novemberig ideiglenesen saját embereivel töltötte fel a munkacsoportokat.

Rogán Antal pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy előzőleg kétszer is egyeztetett a frakciókkal a bizottsági helyek számáról, a kerületi MSZP-frakció szerint azonban csak átadták egymásnak javaslataikat, de tárgyalni már nem tárgyalhattak róla. "Megtettük a saját javaslatunkat, ezt ők vita nélkül lesöpörték, és elfogadták a sajátjukat" - összegezte a csütörtöki alakuló ülést Pásztor Tibor, az MSZP kerületi frakcióvezetője, aki szerint az új polgármester "biztos többsége tudatában nyílt ámokfutásba" kezdett.

A belvárosi önkormányzatban a Fidesz-KDNP 13, a MIÉP 1, az MSZP-SZDSZ 9 képviselővel rendelkezik, rajtuk kívül 1 független képviselő került be az önkormányzatba. Ezekhez a számokhoz viszonyítva tartotta Pásztor Tibor aránytalannak tartja a 7 bizottságban számukra felajánlott 2 elnöki és 3 elnökhelyettesi tisztséget, illetve azt, hogy a bizottsági tagok 2:1 arányban oszlanak meg a jobboldali többség és a szocialista és liberális kisebbség között. Rogán szerint ugyanakkor ez a szerkezet "bőségesen elég" ahhoz, hogy a kerületi ellenzék ellenőrizni tudja az önkormányzat munkáját.

Pásztor az [origo]-nak azt mondta, hogy ők az alakuló ülésen még csak tárgyalni akartak a bizottsági helyekről, Rogán azonban vita nélkül feltöltötte azokat fideszes képviselőkkel. A polgármester szerint ez azért volt nélkülözhetetlen, mert az önkormányzati munkát csak működő bizottságokkal lehetett megkezdeni, márpedig több intézkedés, így a szociális juttatások, a nyugdíjasok fűtéstámogatásának növelése nem tűrt halasztást. Az MSZP kerületi frakcióvezetője szerint azonban a polgármester ezzel a lépéssel nemcsak az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát sértette meg, de az önkormányzati törvényt is, amely szerint minden képviselő egyenlő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik.

Rogán Antal azt reméli, hogy novemberig a frakciók megállapodnak, és az MSZP és az SZDSZ átveszi helyét a bizottságokban, Pásztor Tibor azonban azt mondta, hogy ebben a struktúrában, ilyen elosztásban nem tudnak részt venni a bizottsági munkában. A frakció a Fővárosi Közigazgatási hivatalhoz fordult jogorvoslatért.

Az MSZP-s képviselők azt is kifogásolták, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági társaságok vezetésére 32-5 arányban jelöltek jobb- és baloldaliakat, illetve hogy leváltották a kerületi televízió vezetőségét, és szerződést bontottak az önkormányzati újság kiadójával. Rogán ezt azzal indokolta, hogy a médiumok nem voltak pártatlanok és gazdaságosak sem. Pásztor úgy tudja, hogy az eddigi önkormányzati lap helyett mostantól a Mai Belváros című lapban teszik közzé az önkormányzat rendeleteit. Ennek a magát függetlennek mondó lapnak az októberi számában az első 5 oldal mindegyikén Rogán Antalról látható fénykép.

Visnovitz Péter