Vágólapra másolva!
A legutóbbi öt U20-as világbajnokságból négyet dél-amerikai ország nyert, így aztán a korosztályos Copa Américának mindig nagy a jelentősége, idén pedig ez fokozottan igaz volt, hiszen a torna egyben kvalifikációt jelentett az olimpiára. Nem sok hiányzott ahhoz, hogy az ötkarikás játékok címvédője, Argentína ne jusson ki Pekingbe, de az albiceleste végül megszerezte a második helyet Brazília mögött - ez a két ország kvalifikálta magát tehát először a 2008-as olimpiára.

Dél-Amerikában mostanáig az olimpiai selejtező külön torna volt, amelyen nem U20-as, hanem U23-as válogatottak szerepeltek, ám idén változtattak a rendszeren, és a juniorok számára rendezett Copa América egyben az ötkarikás játékok kvalifikációs viadala volt.

A Paraguayban rendezett tornának tehát így megnőtt a jelentősége: nem csak kontinensviadalt és világbajnoki selejtezőt jelentetett a korosztály számára, mint eddig, hanem az is itt dőlt el, hogy mely dél-amerikai országok indulhatnak az olimpián. Mivel azonban az ötkarikás játékokon a szubkontinenst csak két válogatott képviselheti, így csak az első két helyezett lehetett maximálisan elégedett, a harmadik és a negyedik "csak" az U20-as vébére jutott ki.

Az olimpiai labdaúgótornának Európával ellentétben Dél-Amerikában nagy a presztízse. Ez részben alighanem annak is köszönhető, hogy az 1920-as években, amikor a kontinens labdarúgása betört a világ élvonalába, az uruguayiak kétszer is megnyerték az ötkarikás játékokat, és az 1928-as bajnokcsapat adta az 1930-as világbajnok gárda magját. Azóta viszont a dél-amerikai csapatok hiába próbálkoztak az olimpiai aranyérem megszerzésével, egészen a legutóbbi tornáig: Athénban az argentinok végeztek az élen.

Az albiceleste számára ez már csak azért is különleges eredmény volt, mert az ősi rivális Brazília sohasem tudott olimpiát nyerni, a selecao számára tulajdonképpen ez az egyetlen trófea, amely hiányzik a gyűjteményből. Ilyen előzmények után érthető, hogy fokozott volt a várakozás az idei, Paraguayban megrendezett U20-as Copa América előtt, amely a megszokott lebonyolítási rendszerben zajlott. Ennek megfelelően a tíz résztvevőt két ötös csoportba osztották, amelyekből az első három-három helyezett ment tovább a végső csoportkörbe.

Az első fázisban elmaradtak a meglepetések, az eredmények a papírformának megfelelően alakultak, ám ezt követően változott a helyzet. Miután a két fő esélyes, Argentína és Brazília rögtön az első körben döntetlent játszott egymással (nem árt egyébként megjegyezni, hogy az argentin gárdában nem volt ott a tornán Lionel Messi, Sergio Agüero és Gonzalo Higuaín sem, akik életkoruk alapján egyaránt részt vehettek volna az U20-as Copa Américán), a selecao egy botrányos meccsen Chilével is csak ikszelt.

A brazilok azt nehezményezték, hogy a kolumbiai játékvezető, Albert Duarte két erősen vitatható tizenegyest is ítélt a chileiek javára, a másodikat ráadásul a hosszabbításban, és a lefújást követően a focisták kis híján meg is verték a bírót, aki csak rendőri kísérettel tudott bemenekülni az öltözőbe. Ennek aztán az lett a következménye, hogy a brazil csapatból hárman is eltiltást kaptak - azon a két focistán kívül, akiket még a 90 perc során kiállítottak! A selecaót azonban a jelek szerint mindez kettőzött erőfeszítésre sarkallta, mert a folytatásban a gárda nem veszített pontot, és mindhárom meccsét megnyerte, aminek köszönhetően aranyérmes lett.

Forrás: EPA

A brazilok nem zárták a szívükbe Duarte sporit

A brazilok egyik legjobbja a decemberi klubvilágbajnokságon is megcsodált csatár, Alexandre Pato volt, aki végül öt góllal zárta a tornát, de a Grémio középpályása, Lucas is kiemelkedett a mezőnyből. A brazilok mögött óriási küzdelem alakult ki az olimpiai szereplést érő második helyért, és úgy tűnt, hogy az ötkarikás játékok címvédője, az argentin csapat lecsúszik Pekingről. Az albiceleste Chile és Kolumbia ellen is csak egy gól nélküli döntetlenre volt képes, utóbbi együttest Uruguay viszont meg tudta verni, így az utolsó kör előtt az uruk voltak lépéselőnyben. A két gárda éppen egymás ellen játszott az utolsó játéknapon, és az argentinoknak mindenképpen nyerniük kellett, Uruguaynak viszont a döntetlen is elég lett volna.

Egészen a 92. percig nem is született gól, az uruk foggal-körömmel védekeztek, ám a ráadásban egy szögletet követően az argentinok cserecsatára, a Lanúsban futballozó Lautaro Acosta a hálóba fejelt, és így Argentína is kijutott Pekingbe. Az uruguayiaknak így "csak" a korosztályos vébé maradt, pedig ők is nagyon szerettek volna ott lenni az olimpián - már csak azért is, mert 1928-as győzelmük óta egyszer sem játszottak az ötkarikás játékokon. A negyedik helyet, amely szintén kvalifikált a korosztályos vébére, egyébként Chile szerezte meg.