Kókát méltatja a Herald Tribune

Vágólapra másolva!
Felelős pénzügypolitikájával a magyar kormánynak sikerült nemzetközi hírnevét helyreállítania, népszerűsége ugyanakkor egy számjegyűre esett vissza - írta a magyar egészségügyi reformról közölt írásában pénteken az International Herald Tribune.
Vágólapra másolva!

A Párizsban megjelenő angol nyelvű újság szerint Kóka János gazdasági miniszter és pártja, az üzletbarát SZDSZ csak addig érdekelt a szocialista-liberális koalíció fenntartásában, amíg a reformokat nem adja fel a kormány. Kóka szerint egy évük van Magyarország nemzetközi hírnevének teljes helyreállítására.

A "34 éves milliárdos miniszter" szerint elmúltak azok az idők, amikor az Európai Uniótól a Nemzetközi Valutaalapon át az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankig mindenki az emelkedő költségvetési deficitre figyelmeztette az országot, és a kormány megkérdőjelezte a Magyar Nemzeti Bank adatait és előrejelzéseit, valamint nem fogadta meg tanácsait. Kóka a lap szerint elismerte, hogy a kormány és a jegybank közti kapcsolat beteges volt, és ez tűrhetetlen egy fiatal demokráciában, de azt állítja, hogy a kormány elkötelezte magát a Nemzeti Bank teljes függetlenségének biztosítására.

AZ IHT hangsúlyozza: a magyar kormány 2009-ben szándékozik megjelölni pontosan az országnak az eurózónához való csatlakozási dátumát, amelyet a gazdasági miniszter 2011 és 2013 közé, Gyurcsány Ferenc kormányfő pedig 2010 és 2014 közé jósol.

Kóka János - a lap szerint - úgy véli, hogy a szigorúbb pénzügypolitika bevezetése magas árral és nagyobb pénzügyi szigorúsággal fog járni, de véleménye szerint az egészségügyi rendszerben az elvonások például ésszerűek.

Míg az Európai Unió gazdagabb tagállamaiban átlagosan 572 kórházi ágy jut 100 ezer lakosra, addig Magyarországon 784, ezért a kormány húsz százalékkal kívánja a számukat csökkenteni. Országszerte ugyanis egyharmaduk, a fővárosban pedig minden második kórházi ágy üres - idézi a lap Kókát, aki szerint az alapvetően a kommunista rendszerből örökölt struktúrát kell most alapjaiban átalakítani.

Az IHT szerint a kormányt a legtöbb kritika azért éri, mert a megelőző és terápiás gyógyítást nem fejleszti, ami pedig megoldást jelenthetne a növekedő demográfiai problémára és a jelenleg rövid várható élettartamra. A férfiak számára születéskor várható 68, a nőknek pedig 76 év az egyik legrosszabb adat Európában - írta az International Herald Tribune.