Monacóban, az Amber-verseny ötödik fordulójában az ukrán Vaszilij Ivancsuk 1,5-0,5-re legyőzte Vlagyimir Kramnyikot. Az orosz világbajnok sötéttel remizett, a világos bábukat vezetve került hátrányba a kreatívan játszó Ivancsukkal szemben. Kramnyik óvatlan lépésével tisztet és partit vesztett. Az örmény Levon Aronjan két remivel zárta az orosz Peter Szvidler elleni meccsét, és Kramnyik és Ivancsuk társaságában vezet. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand kettős győzelmet aratott a holland Loek van Wely ellen. Lékó Péter kettőt remizett, az első játszmában nagymesterünk nyerőesélyt puskázott el, a második összecsapást nagy szerencsével úszta meg a norvég Magnus Carlsennel szemben. Lékó a hatodik fordulóban van Welyvel szemben javíthat.

A Fairmont Monte Carlo Hotelben a szerdai szabadnap után folytatódott a pontvadászat. A forduló rangadóját az orosz világbajnok Vlagyimir Kramnyik és a többszörös világbajnokjelölt Vaszilij Ivancsuk játszotta. Az éllovas világelső az első játszmában a sötét bábukat vezetve a spanyol megnyitásban "vakon" gond nélkül remizett. Óvatosan játszott világossal is, de Ivancsuk megérezte az esélyt, és átmeneti gyalogáldozattal átvette a kezdeményezést. Kramnyik három soron sakkozott, míg ukrán ellenfele nyitotta az a vonalat. Kissé hátrányosabb állásban a világbajnok nagyot hibázott, a tisztvesztést nem tudta elkerülni, és Ivancsuk a kölcsönös kapkodásban sem hibázott, győzelemre vezette haderejét.

Kalandos két remi született az örmény Levon Aronjan és az orosz Peter Szvidler csatájában. A spanyol megnyitású első ütközetben többször is cserélődtek a szerepkörök, hol Szvidler, hol Aronjan állt előnyösebben. A visszavágón Szvilder minőségáldozatra szánta el magát, és megmentette a fél pontot. Aronjan az 1-1-gyel hármas holtversenyben az élre állt.

Lékó Péter mindkét játszmájában nem kevés izgalmat okozott drukkereinek. Sötéttel nagyon bátran kezelte a Nimzoindiai védelem a tornán oly divatos 4.a3-as változatát, hosszúra sáncolt, majd Magnus Carlsen előrenyomult gyalogjaira támadt. A 16 éves norvég titán érdekes tisztáldozatot hozott, maximálisan kiélezte a pozíciót. Nagymesterünknek volt kevesebb ideje, és ezért nem tudta kiaknázni az állás nyújtotta remek esélyt, lépésismétléssel fejeződött be a izgalmas ütközet. Csak reménykedhettünk abban, hogy az internetes közvetítés során rosszul látjuk a második parti megnyitását, rémálommal felérő volt a világos király vándorlása Magnus tisztáldozata után. Szerencsére a norvég fiú a bőség zavarában hibázott, és nagy megkönnyebbülésünkre örökös sakk lett a parti vége.

Viswanathan Anand kettős győzelemmel javított a táblázaton elfoglalt helyezésén. Megörvendeztette a sakkrajongókat, elkeserítette Loek van Welyt egy látványos bástyaáldozattal a szicíliai védelmű partiban, és az indiai exvilágbajnoknak nem okozott nehézséget a vezérindiai védelmű játszma megnyerése sem. Első meccsét nyerte meg az azeri Tejmur Radzsabov, a címvédő orosz Alekszandr Morozevicsre mért vereséget. Tejmur gyalogelőnnyel sötéttel még remizett, világossal zavaros játszmában végül megadásra kényszerítette ellenfelét. Az izraeli Borisz Gelfand 1-1-re végzett a spanyol Francisco Vallejo Ponsszal. Világossal könnyen győzött, de sötéttel korántsem villogott.

Az 5. forduló eredményei:
"Vak" partik:
Borisz Gelfand (izraeli, 2733) - Franciso Vallejo Pons (spanyol, 2679) 1 - 0 (Olasz megnyitás, 30)
Magnus Carlsen (norvég, 2690) - Lékó Péter (magyar, 2749) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 37)
Peter Szvidler (orosz, 2728) - Levon Aronjan (örmény, 2744) döntetlen (Spanyol megnyitás, 66)
Alekszandr Morozevics (orosz, 2741) - Tejmur Radzsabov (azeri, 2729) döntetlen (Skandináv védelem, 39)
Viswanathan Anand (indiai, 2779) - Loek Van Wely (holland, 2683) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 25)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2750) - Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2766) döntetlen (Spanyol megnyitás, 22)

Rapid játszmák:
Vallejo Pons (spanyol, 2679) - Gelfand (izraeli, 2733) 1 - 0 (Félszláv védelem, 81)
Lékó (magyar, 2749) - Carlsen (norvég, 2690) döntetlen (Szláv védelem, 28)
Aronjan (örmény, 2744) - Szvidler (2728) döntetlen (Királyindiai védelem, 62)
Radzsabov (azeri, 2728) - Morozevics (orosz, 2741) 1 - 0 (Királyindiai védelem, 65)
Van Wely (holland, 2683) - Anand (indiai, 2779) 0 - 1 (Vezérindiai védelem, 53)
Kramnyik (orosz, 2766) - Ivancsuk (ukrán, 2750) 0 - 1 (Királyindiai védelem, 44)

1-2. Levon Aronjan és Viswanathan Anand 4 pont
3. Vaszilij Ivancsuk 3,5
4-8. Magnus Carlsen, Alekszandr Morozevics, Peter Svidler, Lékó Péter és Vlagyimir Kramnyik 2,5