Egészen drámai végjátékban nyerte meg a magyar női kézilabda-válogatott az utolsó mérkőzését Horvátország ellen 23-22-re a női kézilabda-világbajnokság göteborgi középdöntőjében. Golovin Vlagyimir csapata hatgólos mínuszról állt fel, és az utolsó percben vezetett először. A magyar csapat a 10. helyen végzett a brazilok mögött - ők már biztos olimpiai résztvevők - így ezzel az is eldőlt, hogy Magyarország ott lesz az olimpiai selejtezőn.

Kiküldött munkatársunk, Lantos Gábor helyszíni jelentése a 26. női kézilabda-világbajnokságról, Göteborgból.

Az utolsó esély. Vagyis a legeslegutolsó.

A magyar női kézilabda-válogatott azzal, hogy Brazília legyőzte vasárnap a cseh csapatot, kapott még egy sanszot arra, hogy utolsóként elérje a csatlakozást, azaz a 2024-es párizsi olimpiára kvalifikáló selejtezősorozat egyik helyét. Ám az ellenfélnek, a horvátoknak is óriási téttel bírt ez a záró középdöntős ütközet. Hiszen ha ők nyernek, akkor nemcsak odaérnek az olimpiai kvalifikációs tornára, de még a legjobb nyolc közé jutás is kinézett a számukra. Éppen ezért ez az utolsó mérkőzés a középdöntős csoportban hatalmas jelentőségűvé emelkedett.

Győri-Lukács Viktória azon kevés játékosok közé tartozott, aki az első félidőben elfogadhatóan játszott Forrás: TT News Agency via AFP/Adam Ihse/Adam Ihse

Egy villámgyors hetessel a horvátok szerezték meg a vezetést, majd lerohanásból Győri-Lukács egyenlített (1-1). Az már az első percekben látszott, hogy a horvátok lerohanó, gyors játékával nem tudtunk mit kezdeni. Hamar 3-1 lett nekik, s könnyű gólokat dobtak. Micijevic játszva lőtte át a falat (2-4), mi pedig csak körülményesen járattuk a fal előtt a labdát.

10 perc alatt két szélsőgólt lőtt a magyar csapat, az volt a szerencse, hogy Bíró Blanka jól védett és a horvátok is hadilábon álltak a támadójátékkal. Ám amíg az ellenfél vezetett két góllal, addig nem nekik kellett idegeskedniük. Időtlen idők után Győri-Lukács középre futása hozta meg a harmadik magyar gólt (3-4), de erre azonnal válaszoltak a horvátok. A színvonal nagyon alacsony volt, érezni lehetett mindkét csapaton, hogy mekkora a tét.

A 13. percben 6-3-as horvát vezetésnél időt kellett kérnie a magyar válogatottnak.

Az első félidőben a magyar kispad sem tudott segíteni a rossz teljesítmény javításán Forrás: TT News Agency via AFP/Adam Ihse/Adam Ihse

Ezúttal tehát az sem jött be, ami Svédország és Montenegró ellen az első félidőben. Kuczora Csenge a kapu felé sem nézett, nemhogy bátran támadta volna az ellenfél harcállásait. Amúgy is a magyar csapat nehézkesen mozgott, az ellenfél viszont sokkal fürgébben. A mi támadójátékunk sokkal esetlegesebb volt. Klujber hetesével a 18. percben 5-7 lett az állás. De hiába az újabb magyar támadás, megint nagy embert varázsoltunk az ellenfél kapusából. A vb-n eddig jó teljesítményt nyújtó Vámos Petra is csak sokáig szenvedett. Tina Barisic nagy átlövésével a 20. percben már 9-5-re vezettek a horvátok.

Aztán nem sokkal később már 11-6-ra. Sajnos a magyar válogatott nem tudott lépést tartani az ellenféllel, igaz, több kapufát is lőttünk, meg a horvátok kapusát is szépen teszteltük.

Az első félidő utolsó három percére négygólos horvát vezetéssel fordultunk rá, és mindezt nézni - na ez volt az igazán nehéz. A 29. percben Klujber hetesből szépített és szűkített - ekkor csak három góllal vezetett az ellenfél. A szünetre is megmaradt ez az állás, azaz 8-11-et mutatott a tábla. Hogy ilyen kicsi volt a különbség azt egyértelműen Bíró Blankának köszönhettük, aki remekül védett a magyar kapuban.

Böde-Bíró Blanka az olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének harmadik fordulójában játszott Magyarország - Horvátország mérkőzésen a svédországi Göteborgban Forrás: MTI/Illyés Tibor

Gyökeres fordulatnak, hatalmas magyar formajavulásnak kellett bekövetkeznie ahhoz, hogy a második félidőben a magunk javára fordítsuk a meccset. Vámos Petrának kellett elvállalnia a lövést, de mellédurrantott. A horvátok nem, így visszaállt a két csapat közti négy gól, de ez sem maradt sokáig így, mert egy újabb magyar technikai hibát követően már öttel vezetett Horvátország. Az első magyar gólra a második félidőben 5 percet kellett várni, ezt Győri-Lukács szerezte.

Ekkor rossz volt a magyarok játéka, a 40. percben megint öt góllal vezettek a horvátok. Úgy nézett ki, lassan, de biztosan számolhattunk le az olimpiai álmokkal. Szinte minden magyar támadás technikai hibával, belemenésekkel, eladott labdákkal végződött.

Barisic góljával a 42. percben először volt 6 gólos előnyben a horvát csapat.

Debreczeni-Klivinyi Kinga (j) és a horvát Sara Senvald az olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének harmadik fordulójában játszott Magyarország - Horvátország mérkőzésen a svédországi Göteborgban Forrás: MTI/Illyés Tibor

A 45. percben Albek Anna góljával mínusz négyre jöttünk fel, majd az üres kapuba lőtt egy újabb gólt Klujber Katrin.

Ezzel 16-19 lett az állás, azaz látótávolságon belülre kerültek a horvátok. Sőt, aztán egy újabb magyar találat után már csak kettővel vezettek. Ideges volt tehát az ellenfél is, ez jól látszott a meccs ezen időszakában. A következő magyar támadásnál belemenést fújtak, majd kaptunk egy kiállítást, a horvátok meg egy hetest. Hosszú idő után született tehát meg a horvát csapat újabb gólja.

Az 53. percben Győri-Lukács 100 százalékos ziccert hagyott ki, majd Klujber duplájával egyetlen gólra zárkózott fel a magyar válogatott. Az 58. percben aztán Klujber újabb hetest lőhetett, először a bal oldali kapufát találta el, de a kipattanót bevetődve a bal alsóba lőtte. Egészen drámai végjátékot hozott a meccs, ugyanis

Bíró hatalmas bravúrral kivédte Simana ziccerét, majd Debreczeni-Klivinyi találatával egy perccel a vége előtt először megszerezte a vezetést a magyar csapat. Az utolsó drámai és őrült 20 perccel a Golovin Vlagyimir csapata kiharcolta a vb-tizedik helyet, amely olimpiai kvalifikációs tornát ér

.

Eredmény, középdöntő, 3. forduló:
I. csoport (Göteborg):
Magyarország - Horvátország 23-22 (8-11)
Göteborg, Scandinavium, v.: García, Paolantoni (argentinok)
lövések/gólok: 38/23, illetve 41/22
gólok hétméteresből: 8/7, illetve 10/8
kiállítások: 8, illetve 6 perc

Magyarország: Böde-Bíró - Győri-Lukács 5, Klujber 9, Papp, Bordás, Kuczora, Márton, cserék: Vámos 1, Füzi-Tóvizi, Debreczeni-Klivinyi 3, Albek 2, Szöllősi-Schatzl 1, Pásztor, Simon 2, Bukovszky